Wpis z mikrobloga

#finanse
Hej Mirki. Orientuję się jakie są formalne obwarowania darowizny w rodzinie. Z okazji tego, że skarbówka jest coraz bardziej #!$%@?, próbuję znaleźć odpowiedź na pytanie.Czy legalnym jest przelać komuś pieniądze na rachunek w zamian za otrzymaną tą samą kwotę w gotówce?
- bez limitów
- do limitu darowizny zwolnionej z podatku (z okresem naliczania chyba dziesięcioletnim) (dla rodziny jeszcze inaczej?)
-inne

** chcę przekazać pieniądze na rachunek za gotówkę. czy mogę legalnie**

  • bez limitów 40.0% (2)
  • do limitu darowizny zwolnionej z podatku 40.0% (2)
  • inne 20.0% (1)

Oddanych głosów: 5

  • 5
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kiciek: okres naliczania nie był pięcioletni? W każdym razie, nie wiem czy takie przelanie komuś pieniędzy za gotówkę nie zostanie potraktowane jako pożyczka, czyli podatek 0.5%.
@kiciek: Teraz przeczytałem jeszcze raz post i chyba zrozumiałem.
Ta "druga" osoba złoży sobie po przelewie od Ciebie (btw. przelew musi być zatytułowany darowizna dla xyz) kwit do skarbówki ze zgłoszeniem darowizny i jest kryta.
Jeśli ty potem wpłacisz na konto trochę "lewej" gotówki, to Ci mogą #!$%@?ć podatek 75%.
Chyba, że gotówkę wydasz na bieżące potrzeby w dłuższym czasie.
Nie ma lewej gotówki. Po prostu wymienienie się formą pieniędzy jest prostsze niż to że osoba A idzie do wpłatomatu i wpłaca swoje, a osoba B też musi ruszyć dupę z domu i wypłaca swoje pieniądze. Efekt jest ten sam, ale zachodu więcej.