Wpis z mikrobloga

Wynajmuje mieszkanie od niedawna, w pokojach są gniazdka internetowe. Wszystkie domyślam się wychodzą razem do switcha (zarządzanego) na klatce. W poniedziałek byłem w spółdzielni mieszkaniowej, podpisałem umowę na internet i zadzwonili, żebym podał adres MAC routera i że tylko jedno gniazdko mogę podłączyć. Powiedziałem, że mam 3 gniazdka i 4 urządzenia stacjonarne do podłączenia (2 PC + laptop przerobiony na router Wi-Fi + mały serwer multimedialny). Niestety biuro obsługi klienta nie ogarnia, odsyłają do firmy zewnętrznej, firma zewnętrzna mówi, że tak zawsze robili, i żeby z spółdzielnią się dogadać, albo 4 abonamenty kupić - #!$%@? CO. Dziś telefon do spółdzielni, znów nikt nie ogarnia, wmawiają mi że mam im dać numerek z routera i będzie super, nie rozumieją po co mi kabel do stacjonarki. Dopiero w piątek będzie jakiś lepszy informatyk i żeby wtedy dzwonić...

Co robić? Skończę pracę, przeszukuje umowę i powiązane regulaminy, może postaram się w piątek do nich pojechać.

Wydaje mi się, że jedno z 3 musi być możliwe:
A) po prostu wpiszą te 4 adresy, będą współdzielić limit łącza;
B) każdy z tych 4 adresów dostanie ułamek łącza jako limit,
C) kupię dodatkowy router i wrzucę do skrzynki na klatce i przepnę kable od swojego mieszkania (tyle, że nie ma tam gniazdka dla zasilacza, a ich switch nie daje PoE).

Mirki, jak macie swoje lub wynajmujecie mieszkania, używacie wielu gniazdek od internetu? Jak to u was wygląda?


#wynajem #mieszkanie #internet #informatyka
  • 6
  • Odpowiedz
@AgainPsychoX: nigdy tak nie miałem. Neta zwykłe musiałem podpisać na siebie, normanie umową od operatora typu netia, orange etc.Operator dostarczał do gniazdka "głównego" w mieszkaniu a resztę czyli rozprowadzenie po mieszkaniu czy podłączenie urządzeń ogarniałem sobie sam.
Pewny jesteś że gniazdka z pokoi idą do jakiegoś switcha na klatce a nie są po prostu jedną siecią kabli rozprowadzoną po mieszkaniu z punktem do któego dostarcza się neta z zewnątrz a ty
  • Odpowiedz
@thewickerman88: Tak, mam klucze do tego szafki na klatce z switchem, wisi w szafie trzymając się na kilkunastu kablach (nie ma racka żadnego), podłączony do jedynego gniazdka. W bloku jest 9 mieszkań chyba, na każdym z 3 piętr jest taki switch.

Panie w BOK nie wiedzą co to switch a co router (albo że stacjonarki nie podłączę przez Wi-Fi) i nie bardzo mogą mi powiedzieć co robić niestety :C
  • Odpowiedz
@AgainPsychoX: nie prościej do jednego gniazdka podłączyć router, a resztę spiąć WiFi
A do stacjonarki kupić zewnętrzna kartę WiFi na usb?

Ja tak mam, koszt niewielka, a działa normlanie
  • Odpowiedz