Wpis z mikrobloga

Siema. Przymierzam sie do wymiany procka, tak więc będe tez musiał wymienić płytę główną.
Co by bylo najciekawsze, tak zeby zmiescic sie +- w 1200zl razem z prockiem i płyta?

Moj obecny setup to:
Intel i5 7500 3.4ghz
Plyta Asus PRIME B250-PLUS
NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB (MSI)
16 GB RAM DDR4 (4x4GB) Corsair 2400 MHz

#procesory #komputery #intel #amd #pytanie
  • 28
@Hakax: mając do wyboru 12100f albo 5600 bym raczej brał 5600, zakładając, że nie chcesz tego ulepszać w przyszłości.
na platformie amd masz już koniec drogi niejako, w grach różnice pomiędzy 5600 a 5700/5800 są zbyt małe aby to się opłacało potem, natomiast skok cenowy do 5800x3d jest duży.

u intela byś miał możliwość wymiany na 13 generację kiedyś, bo jeszcze jedna będzie na ten socket - ale też, nie wiadomo
@10129: Zapewne chcialbym w przyszlosci zrobic jakis upgrade. Wpierw ramu, jezeli piszesz ze moze byc bottleneckiem, nastepnie karty a kiedys znowu pewnie procka, za pare lat.
Tak wiec chcialbym jakiegos procka zeby byl spoko przez kilka nastepnych lat. Co bys polecil? isc w tego ryzena 5600?
@Hakax: na parę lat ryzen powinien bez problemu wystarczyć, a za 4 lata pewnie i tak bardziej się opłaci platformę zmienić niż procesor sam, bo pewnie budżetowy model będzie i tak wydajniejszy od najdroższych aktualnych modeli.
ddr5 już tanie będzie.

osobiście bym wybrał ryzena tutaj, chyba, ze bym znalazł gdzieś intela 12400f na jakiejś turbopromocji
@10129: Dzieki. nie chce Ci już dupy truc, ale do tego ryzena jaką płyte bys polecil? Tak samo do 12400f? Chyba, ze brac po prostu najtanszą, która bedzie miala odpowiedni socket
@Hakax: no ja brałem pod uwagę płyty normalne a nie do zestawów biurowych.

dostaniesz za 300zł płytę pod amd, ale na temat jakości jej i jej sekcji zasilania to nic nie powiem bo nie mam o nich pojęcia. nikt tego nie testuje na ogół

https://www.morele.net/kategoria/plyty-glowne-42/,,,,,,,p,0,,,,8173O1148150,29695O1687574.1677204/1/?noi

o ile w przypadku amd to najpewniej nie skończy się ucięciem wydajności dla ryzena 5600 o tyle w przypadku intela bym nie był tego pewien czy
@10129: Siemka. Udalo mi sie na outlecie morele ogarnac 5600 po naprawie serwisowej za 600 zl wiec chyba spoko cena, gwarancja jest na 3 lata wiec bez strachu xd

Widze, ze maja tam duzo plyt w fajnych cenach tez.
Podpowiesz mi czy patrze na odpowiednie? Szukam jakiejs z 4 bankami pamieci zeby te moje ramy tam dac poki co(4x4gb)
Jezeli jest cos lepszego, gdzie doloze 50-100zl to tez moge rozwazyc jezeli
@Hakax: bez znaczenia który model z tych weźmiesz z wyjątkiem gigabyte, tej nie bierz.

tomahawk i tuf najlepsze, ale vdh też będzie ok jak nie planujesz tam wsadzać jakiegoś 5900x kiedyś.

nie będzie dla Ciebie różnic w wydajności pomiędzy tymi płytami. to co ma więcej portów usb, lepsza kartę dźwiękową, wiencyj rgb czy co tam chcesz wybierasz sobie.

aby miec jakiś potencjalnie realny zysk musiałbyś iść w b550
----!!!!!!!!!!!!!----

te płyty
@10129: Rzeczywiscie, dobrze ze zauwazyles z tymi dziurami xD czyli z tych co tu dodalem, najlepiej tego TUF?
Jezeli chce potencjalnie lepsza wydajnosc to doplata do b550?
Tak z ciekawosci - czemu w b550 lepsza wydajnosc? Kwestia pcie 4.0, zasilania czy cos?
@Hakax: pcie4, ale to ma znaczenie realnie dla dysków ssd pcie4 i to bardziej w pewnych zastosowaniach profesjonalnych.

dla karty graficznej to jest znikoma różnica w aktualnej generacji (z wyjątkiem upośledzonej 6500xt), wiec bardziej na przyszłość.

jak cena zbliżona to b550, jak szkoda kasy to średnio jest powód aby dopłacać.

b450 mają tylko jeden dysk m.2 ssd pracujący z pełną przepustowością.

tuf albo tomahawk