Wpis z mikrobloga

Ej, szukałem ogólnie opinii odnośnie używania gotowych kształtów - kwadratów, okręgów, itp. - w digital paintingu i czy to jest oszukiwanko czy nie i ludzie zdają się twierdzić, że nie, choć mi się zdaje, że jednak trochę tak. Niby mówią, że to tylko narzędzia, a sama sztuka nie ma żadnych reguł, więc można sobie pomagać, a liczy się tylko efekt końcowy. Tak samo np. z teksturami, nakładaniem cieni i efektów z użyciem różnych trybów blendowania, narzędziem rysowania symetrycznego, pędzlami odwalającymi kawał roboty i mnóstwem innych rzeczy.

No i się zastanawiam w takim razie gdzie jest granica? Bo np. jak chcę sobie rysować coś w perspektywie, to rysuję sobie te linie perspektywy, żeby wiedzieć mniej więcej jak to ma wyglądać. Ale w kricie jest też narzędzie transformacji perspektywy... Czy jego użycie to już nie jest cziterstwo? No niby też tylko narzędzie, ale tak mega ułatwiające pracę, że sam nie wiem... No niby i tak trzeba wiedzieć coś o perspektywie, żeby tego narzędzia dobrze użyć i wiedzieć jak poprzeciągać te punkty, ale no to takie mega pójście na łatwiznę jest...

#digitalpainting #rysujzwykopem #pytaniedoeksperta #kiciochpyta
  • 7
@PiersKurczaka: narzedzie to narzedzie. Dopoki korzystajac nie naruszasz cudzych praw autorskich, to wszystko jest w porzadku. Pytanie jest jedynie o wartosc takiego wygenerowanego z polproduktow dziela, ale ja na to pytanie nie odpowiem, moze jakis krytyk sztuki.

Ja osobiscie nie lubie korzystac z gotowych ksztaltow, bo moim zdaniem lepiej wygladaja te narysowane odreczne, ale to moj gust i styl, nie musisz sie zgadzac.
@Warzywo: Ale parabola... Dla ciebie to śmieszne, a ja się serio pytam. Jak w blenderze sobie coś wymodeluję i zrenderuję, dzięki czemu z automatu mam rozwiązany problem zarówno perspektywy jak i oświetlenia, a potem zrobię screena i przepuszczę to przez jakiś "filtr artystyczny" (takie jak są często w aparatach w telefonach, jakieś filtry typu zmiana zdjęcia w obraz, rysunek, szkic), to też będzie ok? Pytam czy jest jakaś granica. Bo jak
filtr artystyczny


@PiersKurczaka: wszystko zależy jak bardzo przepuścisz, poza tym gotowiec jest jak sampling w muzyce, jak wrzuci się krótki klip nie wiem, z papieżem to pełni to funkcję dziwnego głupkowatego efektu i tak samo gotowy kwadrat włożony w zupełnie obcy kontekst będzie tak wyglądał, chyba że tak obudujesz reszte obrazu tak, że wszystko będzie spójne i nie będzie widoczne, że kwadrat jest gotowcem, a jeśli jest, to nie kłuje to
Bo jak nie ma granic, to faktycznie rysowanie samemu przestaje mieć sens w dobie sztucznej inteligencji, która generuje ci co chcesz


@PiersKurczaka: to sie juz wydarzylo. Wraz z wynalezieniem i popularyzacja aparatow fotograficznych, nie bylo juz potrzeby dla istnienia klasycznych malarzy, artysci przestali malowac realistyczne obrazy. Zeby odnalezc sie w nowej rzeczywistosci, sztuka przeszla na strone fantazji i abstrakcji. Wraz z rozwojem renderingu komputerowego, filtrow, modelowania generatywnego, a nastepnie AI, te
@PiersKurczaka: nie chodzi o to że to cziterstwo, tylko że nie nauczysz się ręcznie tego robić jeśli od samego początku będziesz sobie za bardzo pomagać takimi 100% gotowcami - plus prawdopodobnie będzie to gorzej wyglądać. Dlatego odradza się zawsze początkującym np. używania blur/burn toolów itp. Na początku lepiej unikać chodzenia na skróty póki się nie ma jeszcze tego ręcznego wyczucia