Wpis z mikrobloga

Nudzi mi się i myślę o grzybach, więc zdradzę jak znaleźć nową miejscówkę na grzyby lub fajne miejsce w lesie gdyby ktoś nie znał jeszcze portalu bank danych o lasach.

Wchodzimy na stronę:
https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy
Klikamy podkład, ustawiamy "openstreetmap".
Klikamy Mapy BDL, ustawiamy "mapa drzewostanów".

Mapa zaczyna nam pokazywać jakie drzewa rosną na jakim terenie. Szczegóły możemy sobie poznać klikając po lewej stronie przycisk "opis taksacyjny drzewostanu".

Tym sposobem można sobie łatwo i szybko znaleźć to co nas interesuje. 160-letnie dęby? Proszę bardzo. Polecam o tej porze poszukać sobie upraw daglezji (na mapie niebieskie) i dębu czerwonego, wyglądających jak z bajki, zwłaszcza jeśli są mieszane.

W jaki sposób palcem po mapie szukać grzybów? Niestety żadna mapa nie zastąpi znajomości miejscówek, ale można z dużym prawdopodobieństwem sukcesu wytypować nowe do sprawdzenia na zasadzie:
sosny - podgrzybki,
sosny graniczące z łąkami - rydze, kanie,
mieszane lasy z dębami, sosnami, świerkami (zwłaszcza starze drzewostany) - prawdziwki (szukać w nasłonecznionych miejscach),
brzozy - koźlaki.

Podkład OSM ułatwia znajdowanie grzybów w czasie suszy - szukamy na terenach oznaczonych jako podmokłe i w ich pobliżu (te z niebieskimi kreskami).

#grzyby #las #survival #bikepacking
  • 6
@prop: też wykorzystuję dane z lasów do poszukiwania nowych miejscówek. Sprawdziłam jaki typ siedliskowy mają znane mi miejsca grzybowe. Okazało się, że wszystkie są takim samym typem. Teraz jak gdzieś jestem w nowej okolicy odpalam apkę LP i kieruję się na ten właśnie typ. PS to działa ( ͡ ͜ʖ ͡)