Wpis z mikrobloga

Guido Van Helten, mural w Brim

Guido Van Helten to australijski artysta wizualny specjalizujący się w muralach. Jego styl jest charakterystyczny - monochromatyczny i - w przeciwieństwie do na przykład plakatowego stylu Banksy'ego - bardzo realistyczny.

Jest tak zapewne dlatego, że Van Helten jest również fotografem. A fotograf patrzy na świat przez obiektyw i utrwala to, co realnie widzi. A widzi czasami rzeczy zadziwiające.

Nie podejmuję się tu pisania o sztuce muralu. Jest to temat bardzo obszerny, rozległy, bogaty - podobnie jak bogaty jest kalejdoskop stylów artystów muralów. Napiszę więc czemu w ogóle się zdecydowałam tu o tym napisać/pokazać.

Powodów jest kilka;

Przede wszystkim, chciałam zwrócić uwagę tych, którzy o tym jeszcze nie wiedzą, że sztuka muralu, to nie tylko Banksy - oprócz wspaniałych acz anonimowych, jest też wielu znanych i uznanych artystów i  że jest ona niezwykle różnorodna, fascynująca, zaskakująca. Wprowadza nas w alternatywną rzeczywistość, której uczestnikami sami się stajemy.  Zachwyca mnie to i postanowiłam się tym zachwytem po prostu podzielić.

Wybrałam akurat Van Heltena, ponieważ jest Australijczykiem, a akurat niedawno byłam w Australii. Ale, rzecz jasna, nie tylko dlatego. 
Bo mimo iż wstawiłam jako fotografię początkową mural na silosie zbożowym w australijskim Brim (który go rozsławił), to następne zdjęcia pokazują murale z Ukrainy - wydało mi się to takie aktualne, mimo że prace te powstały wiele lat temu.(a tak przy okazji, Van Helten malował też murale w Polsce - podobnie jak w wielu innych miastach na całym świecie).

A teraz do tych, którzy przeczytali do końca - prośba do Was - jak widzicie, wrzuciłam też parę zdjęć ciekawych murali z naszego własnego kraju. Interesujące, prawda?
Wrzucam je bo są w kompletnie różnym stylu i z różnym przekazem, są w u nas Polsce i są ciekawe. Tylko kilka (niestety) choć jest ich całe mnóstwo.

Wrzućcie i Wy również zdjęcia murali, które z jakiegoś powodu Was zachwyciły i zaznaczcie miasto - nie muszą być z Polski, wystarczy że są zjawiskowe.
:)

#architektura #sztuka #art #instalacje #gruparatowaniapoziomu #mural #fotografia #malarstwo
ZembataSekwoja - Guido Van Helten, mural w Brim

Guido Van Helten to australijski a...

źródło: comment_1664031015kG5NUShCKzB4HjPUejheK5.jpg

Pobierz
  • 7