Wpis z mikrobloga

Ej, tak sobie myślę czy aby piekarze nie za bardzo płaczą nad kosztem gazu w cenie chleba?

Dotarłem do takiego opracowania, które przestawia energochłonność wypieków. Badanie to jest z 2008 roku.
http://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-article-BAR0-0040-0074

Spośród analizowanych wyrobów piekarniczych najmniejsze jednostkowe zużycie energii odnotowano dla produkcji chleba pszenno-żytniego (0,249 MJ na 1 kg) a największe przy produkcji pieczywa graham (3,399 MJ na 1 kg).

Więc na bochenek chleba powszechdniego potrzeba jakichś 0,125 MJ energii. W metrze gazu ziemnego MJ jest około 33 MJ. Hipotetycznie więc z metra gazu można wypiec ponad 260 bochenków xD. Oczywiście piece nie mają takiej pojemności i nie mają sprawności 100%, ale weźmy takie 50 realnych bochenków pieczonych przez godzinę. 1 m3 gazu to 11kW energii, więc piec 20kW spali jakieś 2 metry gazu zaokrąglając. Czyli 10 zł za gaz, na 50 chlebów, wychodzi jakieś 20 groszy od chleba.

Czy ja coś pominąłem/#!$%@?łem xD?

#bojowkapiekarska #chleb
  • 10
@Ytaremtujest: no tak, ale jak przychodzi do tłumaczenia i straszenia chlebem za 12 zł zawsze wychodzi argument ceny gazu

Działalność piekarni wiąże się z dużym zużyciem energii i jej koszt od zawsze stanowi wysoki udział w cenie pieczywa. W ciągu ostatnich trzech lat nasz rachunek za prąd wzrósł o ok. 90% Wpływ na to mają dwa główne czynniki – wzrost cen energii elektrycznej oraz większe zapotrzebowanie naszego zakładu na energię


https://subiektywnieofinansach.pl/drogi-chleb-wlascicielka-piekarni-opowiada-nam-o-bolaczkach/
@Iskaryota: Pomyśl, żeby chleb mógł wyrosnąć i być upieczonym należy go wygrarować. Jesteś na dobrym tropie w liczeniu kosztów produkcji chleba. Jeszcze przyswój czym jest błąd przeżywalności, który właśnie popełniasz i może zrozumiesz że piekarzy wyliczenia mają więcej wspólnego z prawdą niż Twoje hipotezy.
@wykopek_z_przymusu: argumentum ad absurdum

@Luczexx: ale żaden piekarz nie przedstawi ci takich obliczeń xD. Właśnie o to chodzi, że wielką niewiadomą jest ile tak naprawdę kosztuje wyprodukowanie chleba, piekarze #!$%@?ą tylko jak im źle, excele panowie, excele i wzory.

@Rick_Sanchez: no może trochę przesadziłem, ale chyba 30 wejdzie na raz do takiego dwukomorowego?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Iskaryota: próbowałem znaleźć ile średnio płacą firmy za gaz, znalazłem tylko informacje że każda ustala indywidualnie z dostawcą. Ciekaw jestem jak to faktycznie wygląda, bo w przypadku prądu różnica między odbiorcami indywidualnymi a firmami jest ogromna