Wpis z mikrobloga

Czy wyjazd do monachium przy 50k brutto rocznie to dobry pomysł?
Mam problemy z nawiazywaniem znajomosci i brak mi pewnosci siebie. Umiem rozmawiac z ludzmi, ale nie jestem duszą towarzystwa. Jestem raczej zamknięty.
Praca na miejscu w teamie po angielsku.
Czy takie rzucenie sie na gleboką wodę pomoze mi troche nabrac pewnosci siebie?

#emigracja #niemcy #monachium
  • 8
Czy wyjazd do monachium przy 50k brutto rocznie to dobry pomysł?


Tak i nie. Zależy na jakiej stopie żyłeś w Polsce, czy miałeś swoje mieszkanie, czy wynajmowałeś, jakie koszty życia, koszyk zakupowy itd. Monachium do życia nie jest tanie, jak się zdecydujesz na mieszkanie w granicach miasta, to musisz liczyć się z kosztami mieszkania na poziomie 1k miesięcznie za kawalerkę albo małe dwa pokoiki. Ogólnie dużo nie odłożysz z tego 4,2k brutto,
@kopyta_doskonale: z takimi pieniędzmi to będziesz tu żył na spokojnie i wygodnie ale wiele nie odłożysz. Jeśli jednak cenisz sobie estetykę otoczenia, super transport, międzynarodowe lotnisko, usługi na względnie dobrym poziomie, możliwości wypoczynku i rekreacji, bliskość Alp, Austrii, Włoch, Szwajcarii, wielkie eventy kulturalne i sportowe a na dodatek nowoczesny styl życia, ogólnie dobre powietrze i służbę zdrowia to możesz spokojnie spróbować. Jeśli nie będziesz z tego korzystać i otwierać się na
@kopyta_doskonale €50k to już ładne zarobki i byłoby Cię stać na całkiem fajne mieszkanie (~1500 za jakieś m2) i zostawałoby sporo na życie. Oprócz restauracji i imprez, jedzenie w sklepach bywa tańsze niż w Polsce ale z drugiej strony transport jest bardzo drogi - czy to paliwo czy bilet okresowy (nawet €220 miesięczne w zależności od strefy) i pociągi, a do Monachium nie dolatują budżetowe linie. Pamiętaj też że w Monachium jest