Wpis z mikrobloga

Chłop ma na poddaszu pokój z wpuszczonymi w sufit halogenami na 12V AC. Prąd jest zrobiony w oparciu o transformator toroidalny.
Chcę wywalić tę antyczną instalację i zrobić coś współczesnego w oparciu o tzw. żarówki LED na gwint GU10 lub MR16 ale z racji, że przekrój kabli jest lipny a budowa sufitu to płyta GK i od razu pod spodem styropian bez żadnych wolnych przestrzeni (więc to w zasadzie w tym styropianie są zrobione wpusty na oświetlenie) to nie chcę ładować tam "grzałek" 230V tylko coś takiego, co zamierzam zasilać czymś takim - wstawionym w miejsce toroida.
Wcześniej używałem takich zasilaczy do zasilania taśm LED, ale nigdy to zasilania świetlówek tego typu. Moc zasilacza oczywiście mi się zgadza z nadwyżką i pytanie brzmi - czy taka kombinacja wygląda sensownie? Jak bardzo grzeją się takie świetlówki LED na 12V w porównaniu do 230V?

#remontujzwykopem #elektryka #elektrykapradnietyka
  • 5
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@krzaczor93: jak kable są cienkie to lepiej dać na 230V, prawo Oma, P=I^2R.
Po drugie, jeśli masz otwory w GK i nad tym jest od razu izolacja to szybko ci te lampki padną, muszą mieć przestrzeń do wentylacji o oddawania ciepła.
  • Odpowiedz
@krzaczor93: bardzo. Kolejna rzecz, ktora sie moze spieprzyc. Skoro halogeny na 12V tam chodzily to przekroje pod 230V masz dobre pytanie czy przewody sa pod 230 czy ktos puscil jakies glosnikowe bo i takie cuda sie zdarzaja. Zaroweczki na 230V sie nie grzeja jakos strasznie a na pewno duzo mniej niz antyczne halogeny.
  • Odpowiedz
@krzaczor93: masz tam teraz halogeny? No to żaden led, choćby nie wiem jak gorący nie osiągnie nawet ułamka temperatury, do jakiej rozgrzewał się halogen.
Sam scenariusz ok, mam tylko uwagę do żarówek: 6000K to światło bardzo zimne, jesteś tego świadom, że tam będzie jak w prosektorium?
  • Odpowiedz
@Jarek_P: Dokładnie takie jak na fotce. Co do temperatury barwowej to wiem; rzuciłem tylko linkiem dla przykładu :)

@Voyo: W sumie z tymi kablami się zapędziłem bo wcześniej tylko rzuciłem okiem do wpustów w suficie i błędnie przyjąłem, że kabelki od gniazd MR16 mają przekroje takie, jak doprowadzona do nich instalacja. Dziś wyjąłem je z tych wpustów i stwierdziłem, że każde gniazdo jest zakończone kostką do której doprowadzone
krzaczor93 - @Jarek_P: Dokładnie takie jak na fotce. Co do temperatury barwowej to wi...

źródło: comment_16637945534rkEc4HQIAG3jJTmjNsjY4.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
po 2 na każdy biegun - w sumie nie wiem czemu tak


@krzaczor93: bo pewnie masz lampki łączone w łańcuch, do każdej dwie żyły dochodzą z zasilaniem i dwie żyły odchodzą z zasilaniem do kolejnej.

Lepiej idź w ledy 12V, nie w 230, co prawda podnosi to koszt o zasilacz, ale te niskonapięciowe są zwyczajnie trwalsze, rzadziej padają.
  • Odpowiedz