Wpis z mikrobloga

Ale jak w średniowieczu taki pezant niechcący znalazł sie w katedrze, jak te chóry zaśpiewały, wyszedł mag odziany w atłasy i aksamity i nadawał zaklęcia w lacinie, to ja się nie dziwie że tak ochoczo w Boga wierzyli, bo to jednak robi wrażenie
#uk
  • 39
  • Odpowiedz
pewnie ich Pan/zbieracz podaktów boleśnie im przypominał o istnieniu królewskiej władzy przy goleniu z dziesięciny.


@Humbakos: na szczescie pogoniliśmy darmozjadow i już nie musimy płacić tej złodziejskiej dziesięciny.

  • Odpowiedz
@Pimento: @AndyMendy: @Diabl0: Dziesięcina to był podatek tylko wyłącznie na kościół. Myślicie, że nie było innych podatków? XD W Polsce, w niektórych regionach pańszczyzna wynosiła kilkanaście dni tygodniowo ( ͡° ͜ʖ ͡°) Rzeczywiście, w pyte.
  • Odpowiedz
@Gaya_Deguchi: jesteś mieszczanem w 1650, katedra w Gdańsku ma już ponad 100 lat i góruje nad miastem bryłą, która nawet 400 lat później będzie imponująca. Wbijasz na mszę, a tam Miserere mei Deus. Jesteś w niebie (ʘʘ)
a.....e - @Gaya_Deguchi: jesteś mieszczanem w 1650, katedra w Gdańsku ma już ponad 10...
  • Odpowiedz
@Gaya_Deguchi: @niecodziennyszczon: To ma nawet swoją nazwę i nazywa się kapitał symboliczny/przemoc symboliczna. I dalej sutanna działa na wieśniakow, szczegolnie ta papieska czy biskupia:
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Kapitał_symboliczny
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Przemoc_symboliczna

Warto wiedziec jak nas w ch*ja robią i jak działa ta manipulacja.

Cytat z wiki:

„poprzez symboliczną otoczkę pola władzy, na którą mogą się składać np.:
monumentalna architektura, onieśmielająca „szarego człowieka”,
insygnia i atrybuty władzy, od korony królewskiej po perukę czy młotek sędziego;
specyficzny
  • Odpowiedz
  • 0
Dziesięcina to był podatek tylko wyłącznie na kościół. Myślicie, że nie było innych podatków? XD W Polsce, w niektórych regionach pańszczyzna wynosiła kilkanaście dni tygodniowo ( ͡° ͜ʖ ͡°) Rzeczywiście, w pyte.


@kezioezio Ale to już raczej nie w średniowieczu.

@Pimento
@PlonacaZyrafa

Może i obiektywnie mniej zabierali, ale jednak nie dostawali praktycznie nic w zamian, a na dodatek jak zabierzesz niewielki ułamek biedakowi, to jest to co innego
  • Odpowiedz
pewnie ich Pan/zbieracz podaktów boleśnie im przypominał o istnieniu królewskiej władzy przy goleniu z dziesięciny


@Humbakos: w sumie nie przeszkadzałoby mi 10% podatku dochodowego dzisiaj
wtedy to były czasy, teraz to nie ma czasów ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@Gaya_Deguchi: albo idziesz do takiej katedry w Winchester albo innej z #!$%@? organami a tam za klawiszami organista #!$%@? Tocatę, że aż boisz się żeby Ci uszu nie #!$%@? gniew boży( ͡° ͜ʖ ͡°)
adekad - @Gaya_Deguchi: albo idziesz do takiej katedry w Winchester albo innej z #!$%...
  • Odpowiedz
Jesteś w niebie (ʘʘ)


@apee: o tak, cudo ()

sutanna działa na wieśniakow


@maly_ludek_lego: nie przypadkiem parafianin to w staropolskim człowiek bez ogłady, wykształcenia, zacofany, ograniczony ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Tu, taka alternatywna wersja reakcji na króla ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@hill7: namówileś, oglądam w weekend na nowo XD

że
  • Odpowiedz
@ananasowy: Warto przypomnieć ponadto, że łacina używana w Kościele Katolickim nie jest po prostu „językiem obcym”. Znawcy wskazują, że jest to specjalnie przygotowana i drobiazgowo „oczyszczona” wersja łaciny liturgicznej - właśnie do celów sakralnych.
Najprościej można to porównać do czytania Biblii - niby po polsku, ale w innych tekstach takich słów czy form ze świecą szukać.
  • Odpowiedz
To jest ciekawe czy przeciętny obywatel w ogóle wiedział, że mają jakiegoś króla. Nie było telewizji, jedynie mogli słyszeć o nim z jakieś wieśniackiej plotki "a bo zięć był w Londynie i widzioł"... a jednak królowie mieli armie, mieli władzę i nikt im nie przeszkadzał xd


@erixon: Za niepodzielenie się znalezionym skarbem z władzą królewską w średniowiecznej Anglii groziła kara śmierci. Całe życie polityczne było skupione na posłuszeństwu wobec władcy. O
  • Odpowiedz