Wpis z mikrobloga

@turbine: e?
To jest fototranzystor na płytce z procesorem, pamięcią i modułem bluetooth. Jego zadaniem jest zliczać mignięcia diody na standardowym liczniku energii, wyliczać na tej podstawie pobór i zużycie energii (zarówno w W i kWh), zapisywać do pamięci wewnętrznej oraz przesyłać to po bluetooth. Montuje się taką płytkę na liczniku poprzez przyklejenie jej dodaną w zestawie gumą arabską ( ͡° ͜ʖ ͡°)
A konfiguracja to jakieś
czyli chcesz smart gniazdko krótko mówiąc. Chcesz to robić ciągle, 24/7 przez cały rok czy parę dni dla testów?


@PozdroPocwicz: Ja się podpinam pod pytanie @turbine i interesują mnie obie opcje - całoroczne sprawdzanie i sprawdzanie przez parę dni (bo w sumie nie wiem, która jest korzystniejsza/prostsza).
@PozdroPocwicz: @austra: tak samo obie opcje ;p mam smart gniazdko gosund, ale tam zlicza tylko codziennie, a chaciałbym wiedzieć np. na wykresie kiedy bojler się włączał, przez ile czasu działał itp. i podobnie z temperaturą
@austra: smart gniazdka służą do automatyzacji w ramach smart home, np. wychodzisz z domu więc wyłącza się pralka która u mnie pobiera 10W jak jest wyłączona. Albo jakieś oświetlenie albo cokolwiek. Odczyty poboru energii są przy okazji.
A zwykłe gniazdko służy tylko do oceny ile dany sprzęt pobiera energii żeby ocenić czy należy je wyłączać przed snem, itd. Zdecydowanie lepiej jest mieć smart home i wszystko poautomatyzowane.
Ja polecam https://allegro.pl/oferta/aqara-smart-plug-gniazdko-eu-zigbee-3-0-11799245385#
@PozdroPocwicz: Czym mierzysz zużycie dla pojedynczych urządzeń?
Planuję HA + malinkę, i potrzebuję takie statystyki.
Dla Xiaomi AQARA SP-EUC01 widzę na allegro opinie, że nie ma zużycia prądu (kWh), natężenia (A), napięcia (V), temperatury, a jedynie chwilowy pobór mocy (W) oraz ON/OFF.
@Kone1963: Gniazdka aqary (SP-EUC01) z komentarza wyżej, dwa UPSy i konwersja % obciążenia * moc nominalna na Waty oraz wirtualne sensory dla głównego oświetlenia (bo stałą moc plafonów czy żarówek można sobie odczytać).
Tu masz wszystkie dostępne odczyty z SP-EUC01 w Z2M. Może ktoś kupił te gniazdka jak ledwo co wyszło wsparcie w apce siajomi i nie było wtedy wszystkiego.
https://www.zigbee2mqtt.io/devices/SP-EUC01.html#xiaomi-sp-euc01
PozdroPocwicz - @Kone1963: Gniazdka aqary (SP-EUC01) z komentarza wyżej, dwa UPSy i k...

źródło: comment_1663609237oikoceLJSg0bVfeB3xALYl.jpg

Pobierz