Wpis z mikrobloga

Łemkowie z powiatu jasielskiego i krośnieńskiego wspominają swoje losy - po łemkowsku

Przed wojną Łemkowie licznie zamieszkiwali powiaty jasielski i krośnieński, żyjąc w zgodzie obok Polaków. Dziś, za sprawą zawirowań dziejowych okresu wojennego i powojennego - żyją tam jedynie nieliczni z nich. O swoich zawiłych i bolesnych losach opowiadają w swoim języku tamtejsi Łemkowie.

#historia #polska #nauka #liganauki #lemkowie #krosno #mikroreklama
  • 6
  • Odpowiedz
@piotrass007: To zależy czy szukasz czegoś w tonie akademickim (co przybliży Ci np historię, wierzenia czy kulturę), czy bardziej czegoś w formie wspomnień czy biografii - to jest mi troszkę bliższe powiem szczerze, bo strasznie lubię historię właśnie w formie wspomnień jej świadków.

Jedyne co sama przeczytałam w tym temacie i mogę polecić z czystym sumieniem to "Rapsodia dla Łemków" Zwolińskiego. To właśnie takie powojenne wspomnienia spisane na papierze. Mi
  • Odpowiedz
@piotrass007: :) Tak jak napisałeś pod moim znaleziskiem:

Co roku jeżdżę do Beskidu Niskiego, by w tej samotni, wśród zdziczałych jabłoni, podumać. Terenów nie polecam, by się ludzie nie zjeżdżali i nie zadeptali tych pięknych krajobrazów.


Przyznaję Ci 100% racji. Uwielbiam nasze polskie odludzia, a już zwłaszcza Beskidy :)
  • Odpowiedz
@layla__: Beskid Niski na szczęście jest nieodkryty. Co roku jak jestem u cioci pod Krosnem to jadę na jakąś wycieczkę. W 2013 udało mi się przejść z Moszczańca do Rymanowa. Może to nie dużo, jedna wędrówka, ale potrafi mnie pozytywnie naładować na całe wakacje. Teraz jednak znów tęsknię i czekam na kolejną okazję do odkrywania tych terenów. Wschód Polski ogólnie jest pod tym względem bardzo pociągający. Wiadomo jednak, że górzysty
  • Odpowiedz
@piotrass007: Zazdroszczę Ci, że masz tam rodzinę. Ja już planuję mój tegoroczny urlop właśnie na wschodzie, im dalej od cywilizacji, tym lepiej.

Kto wie, może się spotkamy gdzieś na szlaku. ;)
  • Odpowiedz