Wpis z mikrobloga

Czy ktoś wie ile można otworzyć zamkniętych kopalni węgla w Polsce?

Czy to to w ogóle jest możliwe?


@Usermeme: Nie.

Problem polega na tym ze w polsce jak zamykasz kopalnie to "zabijasz dechami na dobre" Nawet jak tam sa zloza.

Nie da sie tak potraktowanej kopalni otworzyc "ot tak"

9 lat pracowalem w branzy wiec wierz mi lub nie ale wiem co mowie.
Dlaczego tak się robi że nie da się ich otworzyć na nowo?


@Usermeme: Bo taniej.
Zamkniecie kopalni to nie zamkniecie garazu.

Normanie "zamkniecie" kojarzy sie ze skonczeniem wydobycia. No ale pozosaly wyrobiska. Musisz je monitorowac itp. I masz kilometry chodnikow ktore musisz sprawdzac. Bo moze byc pozar, wyciek metanu i mnostwo innych rzeczy. Taniej i latwiej otamowac rejon i sie go po prostu pozbyc. A ze tam sa zloza? Kogo to
@Usermeme: sądzę też że jak zamyka się kopalnie to zabiera się cały sprzęt ktory pewnie nie jest tani i przy otwarciu kopalni cały ten sprzęt trzeba by zorganizować a to zapewne nie trwa 5 minut, chociaż ja się nie znam też.
@Positano1: Ze słów elektryka pracującego na kopalni na Śląsku w czasach gdy ją zamykali, to gdy przyszły wytyczne o zamknięciu to robili to tak szybko że zostawili większość sprzętu na dole.
sądzę też że jak zamyka się kopalnie to zabiera się cały sprzęt ktory pewnie nie jest tani i przy otwarciu kopalni cały ten sprzęt trzeba by zorganizować a to zapewne nie trwa 5 minut, chociaż ja się nie znam też.


@Positano1: To zalezy jak chcesz zamknac. Jak "na ament" to wywozisz i sprzedajesz. Jak chcesz wygasic tymczasowo to nie wywozisz. Jak masz stary sprzet ktorego nikt nie kupi to tamujesz bo
@Usermeme: W zasadzie nie da się. Jak jest większość kopalń jak jest zamknięta ma zasypane szyby. Czyli nie dostaniesz się już pod ziemię. Zburzona jest też pozostała infrastruktura. Najczęściej zostaje pusty plac. Trzeba by więc np wywiercić znowu x metrów szybu, ale od zasypania podniósł się na pewno poziom wody, która zalała stare tunele... Gra nie warta świeczki, olbrzymie koszty, bo w zasadzie musisz zbudować to od zera.
Aczkolwiek jest parę