Wpis z mikrobloga

Ale miałem bekę, gdy widziałem serię wykopfejsów.jpg gdy wykopki się jaraly wielkimi protestami w Czechach do czasu, gdy przeczytały, że organizują je organizacje prorosyjskie domagające się zaprzestania pomocy Ukrainie i przywrócenia handlu z Rosją XD

Przecież gdy słyszy się, że ktoś w jakimś państwie organizuje antyrządowy protest z powodu inflacji i wysokim cen energii, to już wiadomo, że jest ekonomicznym analfabetą i wiadomo jakimi powiązaniami to śmierdzi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Przykra prawda jest taka, że większość obecnej inflacji w Europie wcale nie wynika z działań rządów, tylko z tego, że pewien mały ujek na Kremlu wykorzystuje surowce energetyczne do szantażowania Europy, by ta pozwoliła mu zająć Ukrainę.

Jedyną opcją, aby szybko rozwiązać problem inflacji w Europie, byłoby spełnienie wszystkich żądań Putina, aby łaskawie zgodził się sprzedawać gaz i węgiel do Europy, ale to oznaczałoby prawdopodobnie upadek Ukrainy, bo Rosja zapewne chciałaby zmyć z siebie hańbę porażki na początku wojny i tego, że biedna Ukraina zatrzymała "drugą armię świata".

Co prawda można uznać, że ma się w dupie Ukrainę, bo ważniejsze są niskie rachunki, tylko co potem? Co gdy Putin znowu zażąda wywalenia Polski z NATO, gdy będziemy mieli granicę z Rosją na całym wschodzie i zacznie znowu dostawami gazu i węgla się bawić? Gdy ruscy zobaczą, że takie szantaże działają, to będą żreć gruz przez parę miesięcy, wiedząc, że słaby Zachód w końcu znowu pęknie z powodu wyższych cen w sklepach.

Znaczna część wysokiej inflacji w Europie wynika z tego, że Europa jest już na wojnie z Rosją, tylko jest to wojna gospodarcza, a Rosja wykorzystuje to do siania destabilizacji w Europie, bo wszelkie antyrządowe ruchy chętnie podpinają się pod protesty z dupy, mające rzekomo walczyć z inflacją, a gdy zapyta się co konkretnie protestujący postulują, to jedyną realną opcją jest "dogadanie się z Rosją".

A wiecie co jest najgorsze? Jeśli takich oszołomów będzie w Europie dostatecznie dużo, a Europa nie ogarnie dostaw z alternatywnych źródeł, to w końcu państwa europejskie się ugną i zaczną po kolei się wyłamywać i spełniać ruskie żądania. A wtedy sporo wykopków się zdziwi że wysokie ceny to nie najgorsza opcja, gdy państwo ogłosi pobór, bo Ukraina zacznie przegrywać, a ruscy dalej będą straszyć bombardowaniem Warszawy po Kijowie.

#rosja #ukraina #wojna #ekonomia #gospodarka #czechy #przemyslenia
s.....i - Ale miałem bekę, gdy widziałem serię wykopfejsów.jpg gdy wykopki się jaraly...

źródło: comment_1662376591r9IHeHoZYm218AnJR5n0gU.jpg

Pobierz
  • 55
  • Odpowiedz
@skitarii: podziękuj politykom, którzy wali embargo na węgiel nie mając żadnych alternatyw, bo nie pomyśleli o kontraktach w listopadzie ubieglego roku.

No ale cóż lepiej wyzywać protestujących od debili, którzy wyznają Putina hehe.
  • Odpowiedz
@skitarii: a ja się upieram przy opcji, że większość inflacji to wina masowego dodruku, tarcz antykryzysowych po covidzie, wojna aż tak się nie przyczyniła do tego, symptomy inflacji już w tamtym roku się pojawiały
  • Odpowiedz
podziękuj politykom, którzy wali embargo na węgiel nie mając żadnych alternatyw, bo nie pomyśleli o kontraktach w listopadzie ubieglego roku.

No ale cóż lepiej wyzywać protestujących od debili, którzy wyznają Putina hehe.


@niezdiagnozowany: przecież w listopadzie ubiegłego roku już węgiel był bardzo drogi.
  • Odpowiedz
a ja się upieram przy opcji, że większość inflacji to wina masowego dodruku, tarcz antykryzysowych po covidzie, wojna aż tak się nie przyczyniła do tego, symptomy inflacji już w tamtym roku się pojawiały


@young_nutria: no ale przecież Putin ceny surowców zaczął właśnie w tamtym roku na jesieni podnosić.

Przecież jego wojsko tam z pół roku na granicy z Ukrainą stało i w grudniu nawet żądania wobec NATO Kreml przedstawił, w których
  • Odpowiedz
@skitarii: zaraz zaraz, to może zamiast zniesienia sankcji aby był tańszy gaz może zróbmy całym NATO misje stabilizacyjna w Rosji i sami go sobie weźmy xD pewnie nawet nie miałaby czym się bronić kacapia( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@skitarii: Ja tylko co do tej inflacji (teoretycznie mam to ekonomiczne wykształcenie :P). Inflacja u nas to nie jest żadna Putin inflacja. Zaczęła się dużo wcześniej i generalnie jest to skutek Covida i pompowania kasy w "tarcze antycovidowe". Oczywiście do tego doszły wzrosty kosztów nośników energii (też już przed wojną). Oczywiście wojna dołożyła swoje parę punktów niemniej jakieś 10% z tych 16 to nieudolność naszych rządzących. Nawet nie wspominam o polityce
  • Odpowiedz
a ja się upieram przy opcji, że większość inflacji to wina masowego dodruku


Masowy dodruk trwa stale od 2008 roku, dlaczego więc inflacje mamy dopiero teraz?

Ceny surowców energetycznych wywaliło jeszcze przed wojną, gazowe gierki Rosji zaczęły sie latem ubiegłego roku. Wtedy myślano, że chodzi o uruchomienie NS2, teraz wiadomo że było to przygotowanie do wojny.

@young_nutria:
  • Odpowiedz
@skitarii: this, wiadomo że pewnie PiS wiele rzeczy mógł zrobić lepiej, ale inflacja jest w całej Europie, nie tylko w Polsce, a jest to też skutkiem uzależniania przez każdy kolejny rząd polskiej energetyki od Rosji i braku inwestycji w energię atomową.
  • Odpowiedz
Masowy dodruk trwa stale od 2008 roku, dlaczego więc inflacje mamy dopiero teraz?


@lagi_mozgu: Bo szedł w parze ze wzrostem gospodarczym. W trakcie covida wstrzymano sporo produkcji, sporo firm upadło, towarów i usług ubyło, a pieniędzy nie zaprzestano drukować. Zrobiła się nadwyżka, a brak zdecydowanych działań NBP we wczesnej fazie inflacji, nakręcił tzw spiralę inflacyjną.
  • Odpowiedz
@niepodszywamsiepodbiauka: W 2021 roku zanotowaliśmy największy wzrost gospodarczy od 30 lat, a dług w stosunku do PKB się zmniejszył.
Co do zmniejszenia podaży przez covid to oczywiście masz rację, tylko że to nie jest efekt polityki Polski tylko efekt globalny. Wystarczy sobie spojrzeć na Państwa Bałtyckie, które nie mogą drukować bo są w euro, są też całkowicie zależne od importu praktycznie wszystkiego z racji na swój rozmiar więc ich polityka covid
  • Odpowiedz
  • 0
@skitarii to jeszcze nic xd bo jak im pisałeś że mają dosyć tej wojny itp. to cię barany dawały minusy. Ja nie wiem gdzie żyją wykopki albo jest tu armi troli, ale w Polsce ludzie też mają dosyć tej wojny Ukraińców i cen energi
  • Odpowiedz
zaraz zaraz, to może zamiast zniesienia sankcji aby był tańszy gaz może zróbmy całym NATO misje stabilizacyjna w Rosji i sami go sobie weźmy xD pewnie nawet nie miałaby czym się bronić kacapia( ͡° ͜ʖ ͡°)


@spinaczel: też myślę, że Rosja ma na tyle dużo gazu i ropy, że warto tam zaprowadzić demokrację ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@spinaczel: masz ty rigcz, żeby tak pisać? Pewnie, piszmy takie głupoty, a potem ruskie media będą mieć pożywkę pod swoją propagandę. Wiesz w ogóle na czym polega misja stabilizacyjna i jakie warunki muszą być spełnione, żeby do niej doszło? Oczywiście, że nie - obie strony konfliktu muszą przynajmniej podpisać zawieszenie broni
  • Odpowiedz