Wpis z mikrobloga

Czytałem ostatnio dyskusje na Quora odnośnie stosunku Litwinów do Polaków. I typ z Litwy napisał że Polacy "jak to Słowianie" są od wykonywania prostych prac typu taksówkarz albo kelner w Wilnie. "Podobnie jak Rosjanie albo Białorusini". A wy myślicie że Litwini maja jakiś kompleks w stosunku do Polski :) Nawet ONZ zalicza Litwe do Europy Północnej. Niestety, oni traktują nas jak biednego sasiada. #polityka #polska #litwa #europa #rosja #ukraina #gospodarka
  • 22
  • Odpowiedz
Czytałem ostatnio dyskusje na Quora

typ z Litwy napisał

Niestety, oni traktują nas jak biednego sasiada


@EditorKT: Czy jak znajdę na Quorze wpis Litwina, który ma pozytywny stosunek do Polski, Polaków lubi, ceni i szanuje, to będzie dowód, że "oni nas tak traktują" czy jednak mimo wszystko randomowy komentarz pojedynczej osoby?
JPRW - > Czytałem ostatnio dyskusje na Quora

 typ z Litwy napisał

 Niestety, oni ...

źródło: comment_1662325745YZ8T0XL4mJ0Q3hdURnzYn7.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
I typ z Litwy napisał że Polacy "jak to Słowianie" są od wykonywania prostych prac typu taksówkarz albo kelner w Wilnie. "Podobnie jak Rosjanie albo Białorusini".


@EditorKT: Ktos wruzcał tu dane, że polska mniejszosc trochę odstaje w kwestii wyksztąłcenia od Litwinów, ale to nie zmeinia faktu, że raczej przesadził ze stereotypami.

Litwini raczej generalnie nie przepadaja za Polakami


@gejuszmapkt: Ostatniio były jakies badania opinii publicznej na Litwie i Polacy w
  • Odpowiedz
@JPRW: To nie jest jeden głos. Gadałem raz z typem z Łotwy który nie wiedział że jestem Polakiem bo coś pomylił. Mówił mi o mieście Daugavpils i wyraził się tak "poor and dirty place full of Russians and other Poles". Smutne to było dla mnie ale oni mają bardzo zły obraz Polaków.
  • Odpowiedz
@SiemaNagor: Litwa i Estonia jest bogatsza od Polski. Łotwa nieco biedniejsza. Co jest dziwne bo na Łotwie największy odsetek mieszka w stolicy która jest zresztą największym miastem a krajach bałtyckich.
  • Odpowiedz
@EditorKT: kurde, jak jakis 'typ z quora' napisze odwrotnie, to znowu będzie trzeba przebudowywać mniemanie ; ).

A tak serio, jak słyszę takie gadki o szufladkowaniu ludzi na podstawie narodowości, to sam cichutko w myślach znajduję szufladkę dla takich wolnomyślicieli intelektualnie superior ( ͡° ͜ʖ ͡°).
  • Odpowiedz
@EditorKT: Nie wiem jak na Łotwie, ale na Litwie miejscowi Polacy są statystycznie zdecydowanie słabiej wykształceni od Litwinów, jeśli mają problemy z językiem, to logiczne, że wykonują mniej prestiżowe zawody. https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/artykuly/707461,polacy-na-litwie-kiepsko-wyksztalceni-przed-nimi-sa-rosjanie-ukraincy-i-zydzi.html
Do tego są niestety podatni na rusyfikację i rosyjską propagandę https://forsal.pl/artykuly/1010962,badanie-40-proc-polakow-na-litwie-popiera-aneksje-krymu.html
Więc takie opinie nie biorą się z powietrza.
  • Odpowiedz
@gejuszmapkt: Ostatniio były jakies badania opinii publicznej na Litwie i Polacy w ich oczach dobrze wypadli. Zapewne wspólny wróg i zagrożenie poprawiły nasz wizerunek.


@szurszur: Pierwszy lepszy z brzegu sondaż (artykuł ze stycznia 2020 roku):

Mieszkańcy Litwy byli pytani o to, z jakimi krajami, ich zdaniem, Litwa powinna współpracować najaktywniej. 73 proc. ankietowanych wskazało na Polskę. Przed rokiem takie zdanie miało 62 proc. respondentów.

69 proc. przepytanych stwierdziło, że z
  • Odpowiedz
@EditorKT: No może to jest związane z tym, że:
* w sklepie na kasach - Polacy
* w kioskach pracują Polacy
* kierowcy autobusów - Polacy
* na bazarach - Polacy.

Oczywiście miejscowi, bo przecież nie z Korony.

@yourij: Taaa… Obaszczagi są okropne (nazwa nie od szczania, tylko od budynku, gdzie każdy miał mieszkanie, ale np. kobel był wspólny - jak u Kiepskich).
  • Odpowiedz
@mariecziek: Pewnie też, ale Litwa to nie jest jednak społeczeństwo kastowe. Moim zdaniem Litwini to b. zakompleksiony naród. Wiem, ze niektórym nie będzie to mieściło się w głowach, ale nawet bardziej niż Polacy. To również jest czynnik w temacie.
  • Odpowiedz
@yourij:
1. Takie budynki zazwyczaj były w taki sposób budowane.
2. Mamę dopytałem.
3. Musiałbym sąsiadki dopytać, bo kiedyś mieszkała w takim.

Z tego co mama mówi, to takie budynki miały wspólne kible czy wspólne kuchnie. Coś w stylu akademika, tylko dla pracujących na tej samej fabryce/w tym samym zakładzie.
  • Odpowiedz
Musiałbym sąsiadki dopytać, bo kiedyś mieszkała w takim.


@mariecziek: ja w takim wspólnokiblastym mieszkałem 10 lat temu przez jakiś rok czy dwa. Ale to był familok, wcześniejsza konstrukcja.

A ten z fotki to go uwieczniłem, bo okrutnie brzydki po prostu. Miał jakieś dziwne rury na wysokości parteru ale wyglądało mi to na rynnę wewnętrzną, nie zwróciłem uwagi, czy miał piony osobno. Myślałem, że ten po czymś poznajesz.

wspólne kible czy wspólne
  • Odpowiedz