Wpis z mikrobloga

#remontujzwykopem #ogrzewanie #remont

Mam pytanie. Wynajmuje magazyn z czasów PRL (winda towarowa jest z 1956 roku bodajże:P). Jest tu słabe ogrzewanie... a podłoga to zwykły beton / płyta ... p----i, jak się siedzi.

Nie chce inwestować z różnych powodów. Czyli ma być tanio i dobrze:P.

CEL: odizolować się trochę od chłodu betonu.

Konstrukcja ma wyglądać tak:
- coś izolującego (rok temu były grube kartony / deski płyty przekłądane)
- płyta osb
- na tym biurka / fotel / może jakaś "ikeowska" na OSB aby się nie "wyjeździła"
- budynek to stary magazyn, utrzymują tu temperaturę około 10 stopni. Nagrzewnice dają dodatkowo około 8 stopni.

Moje pytanie brzmi, czy te podkłady mają większy sens niż kilka grubych warstw kartonów (5 warstwowywych / duża gramatura)?
Styropian to by się chyba połamał / wykruszył. Myślałem o tych jakichś korkach / albo innych podkładach pod panele coś. Stanowisko to pewnie 3x2 m, więc nie tak dużo... ale zastanawiam się, czy osiągnę lepszy efekt niż kilka warstw kartonów;)

Może ktoś widział jakaś intrografikę z porównaniem różnych materiałów? albo też ogrzewał sobie jakoś garaż / inne stanowisko gdzie chciał aby mu od ziemi nie ciągnęło?

Mam też podgrzewany dywanik pod nogi ;p ale jakoś dziwnie noga mi się pod nim pociła więc wolę unikać.
  • 22
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Nagrzewnice dają dodatkowo około 8 stopni.


@jakubz: co to za nagrzewnice?

Moje pytanie brzmi, czy te podkłady mają większy sens niż kilka grubych warstw kartonów (5 warstwowywych / duża gramatura)?

Styropian to by się chyba połamał / wykruszył. Myślałem o tych jakichś korkach / albo innych podkładach pod panele coś. Stanowisko to pewnie 3x2 m, więc nie tak dużo... ale zastanawiam się, czy osiągnę lepszy efekt niż kilka
  • Odpowiedz
@jakubz: Styropian podłogowy i na to osb (w 2 warstwach poskręcane jeśli jedną płytą nie ogarniesz) -> na to najtańsza wykładzina dywanowa z casto / leroy -> ochroni osb przed wykruszaniem
  • Odpowiedz
@ksiak: Nagrzewnice mam w sumie 4 szt. W biurze (z 20 m2) używam 3,5 kWh od Kraft&Dele / Eberg. Ale ustawiam ją na minimalnej nastawie.

Mamy też grzejniki olejowe. "Sąsiad" sprzedał patent aby nagrzewnicę ustawić za grzenikiem, wtedy zwiększa to wydajność ;) ale nie testowałem. Teraz jak było zimno to takie malutkie olejowe grzejniki mieliśmy w nogach i się odpalało ;)

Ale ja prawie z tego nie korzystałem, bo mam
  • Odpowiedz
Nagrzewnice mam w sumie 4 szt. W biurze (z 20 m2) używam 3,5 kWh od Kraft&Dele / Eberg. Ale ustawiam ją na minimalnej nastawie.


@jakubz: w sensie elektryczne? Jeżeli tak, to wywal to od razu i montuj klimatyzację tylko wybierz te które będą działać w zimie. Zaoszczędzisz sporo kasy na prądzie.

Mamy też grzejniki olejowe. "Sąsiad" sprzedał patent aby nagrzewnicę ustawić za grzenikiem, wtedy zwiększa to wydajność ;) ale nie
  • Odpowiedz
@jarzyn123: czyli osb na dół, styropian, osb na górę i "skręcić"?

Czy podłoga > styropian > OSB?

Czymś to mocować/unieruchamiać? raczej nie powinno się ruszać.
  • Odpowiedz
@ksiak: nagrzewnice mam i rok temu się sprawdzały, ale teraz myślę, aby było trochę cieplej ;) i głównie chodzi mi o izolację od chłodnej nieogrzewanej posadzki gdy siedzę przed kompem.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@jakubz: ja jak ogrzewam piwnice to kupilem grzejnik olejowy daje na maks i do tego wentylator który obraca sie na boki wtedy dobrze sie roznosi temperatura a nie grzeje punktowo
  • Odpowiedz
nagrzewnice mam i rok temu się sprawdzały, ale teraz myślę, aby było trochę cieplej ;) i głównie chodzi mi o izolację od chłodnej nieogrzewanej posadzki gdy siedzę przed kompem.


@jakubz: tu nie chodzi o to czy one się sprawdzają pod kątem ciepła. Bo oczywiście, że będą się sprawdzać. Chodzi jednak o koszty. Klimatyzacja jest dużo tańsza w użytkowaniu, możesz na tym zaoszczędzić.

Co do posadzki to można spróbować to co
  • Odpowiedz
@Afera_zbozowa: generalnie w olejowych liczy się ta ilość / wielkość żeberek, dlatego ja to raczej daje na minimalne, bo i tak są ciepłe a nie ciągnie tyle prądu. Bo faktycznie wiatrak robi swoje. ;)
  • Odpowiedz
@jarzyn123: Jeszcze mam opcję, ale trochę mi się nie chce...
1. Kilkanaście palet ułożyć...
2. Pod nie coś izolującego powtykać
3. Na to płyta osb

Ale to powstanie takie wzniesienie dziwne, więc chyba wolę własnie jakiś styropian / kartony +
  • Odpowiedz
@jakubz: A ile masz miejsca? Myślę że 5cm na takie proste potrzeby wystarczy, jak masz więcej miejsca to będzie lepiej. Tylko kup w jakiejś hurtowni a nie w markecie i koniecznie podłogowy z wytrzymałością na ściskanie co najmniej 80 -> zresztą jak pomacasz to zobaczysz różnicę.
  • Odpowiedz
Tzn. ja chcę tylko tam gdzie siedzę zmienić więc to będzie z 6m2 więc myślałem nad castormą ;) Bardziej chodzi o to aby to bylo latwe w montazu / demonatazu i gdybym za rok musial sie wynosic to jak najmniej bylo wywalania / wyprzedawania rzeczy.

Dzięki za pomoc.
  • Odpowiedz
@jakubz A może idź do tartaku, kup deski/laty i trochę wełny. Na spód gruba folia, łaty do betonu przykrecasz np. co 50cm, a pomiędzy nie wełna i na górę płyta OSB. Będzie miał stabilnie i ciepło. Jak chcesz taniej niż OSB to użyj desek, wyjdą pewnie połowę taniej niż płyty.
  • Odpowiedz