Wpis z mikrobloga

#szwajcaria
Jaki rodzaj Bewiligung dostawaliście w momencie zatrudnienia?
L czy B?
Mam ofertę pracy z CH (3mc okres próbny), ale z tego co widzę, pracodawca przysłał mi formularz z Bewiligung L. Co przyznam trochę mnie martwi.
Ktoś coś...?
  • 12
@adibor: Co to za zwyczaj? Pewnie żaden, pracodawca sam nie był pewny jak przeprowadzić ten proces, ponieważ większość pracujących to rdzenni szwajcarzy. Wracajac do pytania, Bewiligung L jest normalna praktyka przy zatrudnianiu osób, którzy chcą przeprowadzić się do CH? Martwi mnie to troche, bo jeśli okres próbny nie wypadnie dobrze, to obudzę się z ręką w nocniku.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
@weakra: Proces wygląda zwykle tak, że idziesz do urzędu gminy z umową o pracę i jakimś potwierdzeniem mieszkania, tyle wystarczy. Załatwia się to po przyjeździe. Generalnie możesz przebywać bez pozwolenia 3 miesiące turystycznie plus dostać kolejne 3 na poszukiwanie pracy, więc nie musisz się aż tak martwić.
@weakra: za moich czasów (3 lata temu, może coś się zmieniło) wyglądało to tak: jako obywatel UE (Polski) nie musisz mieć pozwolenia o pracę, przyjeżdżasz, szukasz, zaczynasz robić. Jak napisał @ms93 masz na to 3+3 miesiące. Potem szukasz mieszkania i idziesz z dwoma umowami (praca i mieszkanie) do urzędu gminy. Jak masz umowę o pracę na max rok, to dostajesz L, jak więcej to B.
@weakra: Jeżeli umowa ma termin 3 miesięcy to dostaniesz L. Przeważnie do umowy na czas określony dostaje się permit o takiej samej długości. Jeżeli umowa jest na czas nieokreślony, z zaznaczeniem 3 miesięcznego okresu próbnego, dostaniesz B.
Zakładając L na 3 miesiące plus jakbyś nie dostał propozycji przedłużenia, masz 6 miesięcy (3 miesiące z automatu plus 3 miesiące permitu L po złożeniu podania i udowodnieniu możliwości utrzymania się) na poszukiwanie pracy.
@weakra: Ja odrazu dostałem umowę bezterminową. Po trzech miesiącach mam mieć podsumowanie mojego okresu próbnego (który nigdzie nie jest wspomniany w papierach). W portfelu już mam pozwolenie B.
@weakra: Ja też miałem na początku L mimo że umowę miałem na 4 lata (to było prawie 10 lat temu). Sam nic nie załatwiałem, pozwolenie dostałem z automatu (pracodawca: ETHZ).

a jak wyglada to od strony wynajmu mieszkań? Czy z Bewiligung L trudnie jest o wynajem mieszkania?


Dawno nie szukałem mieszkania ale w Zurychu jest dużo trudniej z L, w praktyce niemożliwe jest dostać mieszkanie wynajmowane przez agencję bo ktokolwiek z
@weakra:
W Sankt Gallen bedzie latwiej o mieszkanie niz w Zurychu :)
Tak, jak najbardziej warto cisnac pracodawce. Prawo pracy w Szwajcarii jest napisane pod pracodawcow, wiec jak beda chcieli Cie zwolnic to i tak zwolnia, ale chociaz pozwolenie bedziesz mial.
A jak sie upra, ze nie, to wytlumacz im ze z L jest ciezko o mieszkanie, wiec niech chociaz z mieszkaniem Ci pomoga.