Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
pytanko!

spotkaliście się z przypadkiem gdzie pracownicy PKP (polregio) używali baofengów? czy w świetle prawa jest to legalne?
z tego co wiem to baobrzdęki ostro sieją ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#krotkofalarstwo
  • 43
@kretik112: W PKP się nie spotkałem, w OSP tak. Jest to nielegalne, szczególnie, że bajojajo nie ma "homologacji" czy czegoś tam (zresztą radia w straży są ewidencjonowane, więc to po prostu prywata) - można używać tylko w krótkofalarstwie, bo tam homologacje nie obowiązują. Tyle teorii. Pół biedy jak ktoś używa wiedząc gdzie, jak, po co i w pożytecznej sytuacji (nawet wysyłając w świat harmoniczne), gorzej, jak bajojajo kupi debil i nadaje
@kretik112: Widziałem na kolei i na statkach, najbardziej to mnie #!$%@? na blueship - statek od nordstream, każdy kacap miał innego baofenga, jakby im przy tym miliardowym budżecie nie mogli kupić normalnego radia

Ja mam na łódce baojajo ale nigdy nie nadaje, do samego odsłuchu w kokpicie
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@astrodamus: no właśnie często słyszałem o bajo w osp, ale dziś jak zobaczylem konduktorke jadąc PKP to aż mnie strząchnelo xD ja rozumiem że może budżet ograniczony, ale do jasnej cholery to sieje harmonicznymi tylko świst! idzie to gdzieś zgłosić? UKE?
@kretik112: Tak, UKE, pewnie oleją sprawę jak każdą z bao, dopóki nikomu nie przeszkadza i nie zgłoszą same służby. Mnie osobiście nie martwi, że ktoś używa bao tam gdzie ma (bo te harmoniczne to pewnie nigdy nikomu nie przeszkodzą, a jak przeszkodzą to poszkodowany sobie ogarnie temat), bardziej martwią te zjeby co używają na losowych freq świadomie i twierdzą, że to fajne.
@jarezz: Bo mają gówniane nadajniki i sieją zakłóceniami na częstotliwościach, chodzi o filtry. Dobre radio nadaje precyzyjnie na ustawionej częstotliwości gdybyś to porównał do słuchawki prysznicowej to leci ciurek wody, baofeng rzyga ze wszystkich dziur plus z niedokręconego węża na boki.

Jak u siebie na łódce przy włączonej elektronice nacisnę tylko przycisk ptt to gaśnie mi telewizor
@jarezz: Tu masz normy jakie spełnia radio na które mam pozwolenie, taki papier musiałem wysłać żeby zarejstrowac radiostacje statkową - baofeng tych certyfikatów nie uzyskał ze względu na podłą jakość. Radio ma 5x większą moc i niczego nie zakłóca nadając bo nie sieje po częstotliwościach.

Tutaj masz artykuł o testach baofengôw https://www.telko.in/radiotelefony-marki-baofeng-przepadly-w-testach-uke-i-musza-byc-wycofane-z-rynku
Pobierz
źródło: comment_1661981906rTc9w1bgOaTO4RMmWEDP1D.jpg
@suqmadiq2ama: Uhu wchodzi pojazd ad personam.

Jeśli antena jest niedostosowana prawidłowo do odbioru docelowych częstotliwości to tak - to antena będzie zbierać szersze pasmo, przez co mogą wystąpić zakłócenia. Jest tego świadomy (prawie) każdy, kto chciał sobie zwiększyć zasięg zbierania sygnału z pilota do samochodu poprzez wydłużenie anteny, gdyż dochodzi wtedy do kuriozalnej sytuacji, gdzie obcy pilot może otworzyć samochód.

Tyle nauki, egzaminów, własny kod wywołujący, a macie problem z ogarnięciem
Pół biedy jak ktoś używa wiedząc gdzie, jak, po co i w pożytecznej sytuacji (nawet wysyłając w świat harmoniczne), gorzej, jak bajojajo kupi debil i nadaje byle gdzie, bo przecież nikomu nie szkodzi, a jego wiedza na temat radia to dno z mułem.


@kretik112: Tekst z pierwszego komentarza, bajojajo kupują debile, a jego wiedza to dno z mułem. To tyle w kwestii "dzielenia się wiedzą" w odpowiedzi na pańskie pytanie xD
Ta antena na radiu jest zestrojona specjalnie


@suqmadiq2ama: a ta do telewizora na częstotliwości muxa? pierwszy przykład z allegro:
▶️ Zakres częstotliwości: VHF: 87,5 - 230 MHz i UHF: 470-790 MHz

Teraz sobie zobacz jakie są częstotliwości telewizji które zakłóca bajohajo

Zakłóca się nie tylko częstotliwością, ale też mocą. Radio Maryja z Kosztowego nadaje na pół województwa z mocą 300W, a tutaj mamy 5W metr od telewizora. Za mało danych by
Pobierz
źródło: comment_1661983056IwmaKUoNdEyWYcfAhnAfol.jpg