Wpis z mikrobloga

@Treda: bo BIalurusini to dużo bardziej spolegliwy i spokojny naród niż Ukraińcy. Białorusinów dopiero budzi się własną państwowość w najnowszym pokoleniu, propaganda ZSRR zrobiła z Białorusinów wręcz modelowy przykład człowieka sowieckiego pracowitego i uległego wobec władzy. No i oczywiście mocna pacyfikacja przez białoruskie służby również nie pomaga w tworzeniu oddolnych ruchów w kierunku zmiany wladzy i protestów. Porównaj sobie nawet słowa hymnów obu tych państw. ( ͡° ͜ʖ ͡
Ukraińcy pogonili prorosyjskiego prezydenta, a Białorusini bujają się z baćką od 94.


@Treda: Tak zupełnie szczerze i obiektywnie - Osobiście skłaniam się ku przekonaniu że "Pomarańczowa rewolucja" była wspomagana z zewnątrz. Wiem że wyrosła na ogólnych nastrojach społecznych Ukraińców i ich dążeniu do Europy, ale myślę że dokonanie takiego przewrotu, mogło być "wspierane" przez wszyscy-wiemy-kogo.

Natomiast w Białorusi panują silne wpływy ruskich. I strajki również były szybciutko stłumione przez ruskich właśnie
Osobiście skłaniam się ku przekonaniu że "Pomarańczowa rewolucja" była wspomagana z zewnątrz.


@GlodnyJestem: Jak dla mnie jest to oczywiste, że sami ukraińcy tego nie zmajstrowali i mieli ciche poparcie i finansowanie z zachodu. Co ma sens, bo UA jest strategicznie ważnym państwem, ma duże złoża surowców (w tym ropy i metale ziem rzadkich), ma żyzne ziemie. Białoruś przegrywa na każdym polu, dlatego wsparcie jest mniejsze niż dla UA.
I dlatego jako pierwsi wyłamali sie z bloku wschodniego XD


@DanyDwaBanany: Ale Polacy to co innego, od zawsze byliśmy narodem z nurtu Europy Zachodniej, zawsze chcieliśmy do Zachodu a nie Wschodu, już od średniowiecza, od samego początku naszego państwa. Tak samo np. Czesi i Węgrzy A Białorusini to dopiero w najnowszym pokoleniu są prozachodni.
@szasznik: sporo tego jeszcze wisi na yt, myślę że warto to archiwizować lokalnie dla potomnosci, bo prędzej czy później spadnie. Widać co Ukraińcy wywalczyli i jakim kosztem. Tego teraz bronią.