Wpis z mikrobloga

Jak wedlug was niewierzący powinien zachowywac sie w kosciele na uroczystosciach typu ślub/pogrzeb? Wstajecie, klekacie? Co z spiewaniem czy robieniem znaku krzyża? Chodzi mi o kompromis pomiędzy swoimi pogladami, a szacunkiem do czyjejś uroczystości.

#ateizm #wiara #katolicyzm #religia #kosciol
  • 45
  • Odpowiedz
@qwenti: Ja normalnie nie chodzę, ale na pogrzebie babci siadłem sobie w ostatnim rzędzie, stawałem i siadałem jak inni, ale nie klękałem, nie śpiewałem ani nie wykonywałem szalonych symboli rękami.
  • Odpowiedz
Jezeli nie zaczynasz parskac smiechem przy kazdym gescie/zdaniu ksiedza to nawet nie nazywaj sie ateista.
Musisz co najmniej 5 razy cos glosno skomentowac (oczywiscie w najbardziej szyderczy sposob) i wywalic miske z woda swiecona.
  • Odpowiedz
@qwenti: Wstanę z szacunku dla innych, jak wszyscy stoją (no i dlatego, że trochę głupio bym się czuł xd). Za to nie modle się, nie klękam, nie robię znaku krzyża. To są rytuały religii, w której nie chcę uczestniczyć.
  • Odpowiedz
Chodzi mi o kompromis pomiędzy swoimi pogladami, a szacunkiem do czyjejś uroczystości.


@qwenti: Zwykłe gesty nie muszą się gryźć z poglądami, jeśli są robione czysto mechanicznie, więc siadanie/klękanie czy trzymanie rąk przy sobie, ujdzie, śpiewanie / znak krzyża to już w zależności, jak bardzo sprawiają Ci dyskomfort
  • Odpowiedz
Jak wedlug was niewierzący powinien zachowywac sie w kosciele na uroczystosciach typu ślub/pogrzeb?


@qwenti: powinien nie wchodzić do kościoła.

To są rytuały religii, w której nie chcę uczestniczyć.


@aegispolis: więc dlaczego wchodzisz do kościoła?
  • Odpowiedz
@aarahon: Bo np. bliska mi osoba bierze ślub i chciałaby, abym uczestniczył w tej uroczystości? A co, mam stać przed kościołem? Niby dlaczego? xD

Powiem więcej - nieraz zdarzało mi się wykonywać oprawę mszy i śpiewać utwory sakralne, a nawet być lektorem podczas czytań na takich uroczystościach, dalej będąc ateistą. Jakiś problem? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Bo np. bliska mi osoba bierze ślub i chciałaby, abym uczestniczył w tej uroczystości?

To są rytuały religii, w której nie chcę uczestniczyć.


@aegispolis: jeśli zdanie innych jest dla Ciebie ważniejsze od tego co sam chcesz to w niczym się nie różnisz od tych co popełniają te same grzechy od 20 lat i chodzą do kościoła by ciągle się z nich spowiadać. Z tym że oni mają dobre wytłumaczenie na takie
  • Odpowiedz
@aarahon: Ale o czym ty mówisz? Co ja niby chcę, co się kłóci z postaniem w kościele na ślubie? Gimboateizm wjechał za mocno? Wierzysz w to, że stojąc w kościele jakaś magia się odbywa?
  • Odpowiedz
@aarahon: Ja uczestniczę w ślubie, który jest również cywilny, jakbyś nie wiedział. Nie ma obowiązku wiary w nadprzyrodzone właściwości takiego, a nie innego rytuału. Szacunek do ludzi i ich poglądów - słyszał pan? Przecież nie biorę sam ślubu kościelnego, tylko towarzyszę komuś bliskiemu w ważnym dla niego dniu. Nie warto się napinać.
  • Odpowiedz
Ja uczestniczę w ślubie, który jest również cywilny


@aegispolis: ale jest również kościelny.

Szacunek do ludzi i ich poglądów - słyszał pan?


@aegispolis: faktycznie może o tym nie słyszałem bo nigdy nie pomyślałem żeby szanować hipokrytów czy osoby promujące #!$%@?.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@qwenti: miej #!$%@?- jesteś tam dla ludzi czy dla bozi? Odwal teatrzyk i cześć. A jeśli jesteś takim samcem alfa to nic nie rób i stój na środku, manifestując swoje zdanie na temat zabobonów itd. tylko po co wtedy przychodzić do tej szopki?
  • Odpowiedz
@qwenti:

Jak mam miejsce stojące to po prostu stoję i rozmyślam o silnikach sześciocylindrowych. Jak mam miejsce siedzące to wstaję i siadam ze wszystkimi. Klękanie i gestykulacja odpada bo to część modlitwy i nie biorę w niej udziału.
  • Odpowiedz
Co z spiewaniem czy robieniem znaku krzyża?


@qwenti: wyobraź sobie, że idziesz na ślub do jakiejs zupełnie Ci obcej tradycji, kultury i religii. Powtarzałbyś czy kłaniałbyś się ichniemu bogowi, jakiemuś Wisznu itd? Nie, ba - katolik na czymś takim nie powinien w żadnej mierze tak robić ( ͡° ͜ʖ ͡°) Po prostu stałbyś tam jak widz, najlepiej z tyłu by nie przeszkadzać innym w celebrowaniu ich własnej
  • Odpowiedz