Wpis z mikrobloga

Chciałbym sobie zamontować żarówki edisona do salonu - a jak wiadomo te - dają światło wyłącznie symbolicznie-dekoracyjne. Wymyśliłem sobie, żeby w tej drewnianej belce od góry zrobić wcięcie pod mocną listwę led - która byłaby oświetleniem głównym (ta belka byłaby dłuższa - ewentualnie 2 wcięcia pod dwie listwy). Lub chciałbym wyciąć otwornicą kilka otworów, pod okrągłe żarówki GU10 - które świeciły by w sufit. Problem w tym, że w instalacji mam wyprowadzone tylko trzy przewody L, N i 0 - więc siłą rzeczy włączałbym wszystko na raz. Jest jakiś sposób, żeby oddzielnie włączać światło dekoracyjne a oddzielnie światło główne? Może jakiś sprawdzone #smarthome i #inteligentnydom? #elektryka #elektronika #majsterkowanie #remontujzwykopem #oswietlenie #pytaniedoeksperta
art212 - Chciałbym sobie zamontować żarówki edisona do salonu - a jak wiadomo te - da...

źródło: comment_1661586725sU9BLYdHdffbMEd0sbkDTW.jpg

Pobierz
  • 10
@art212: Do żarówek edisona jak i do listwy led nie potrzebujesz uziemienia, wiec możesz je wykorzystać do oddzielnego załączania - zależy jak wyglada podłączenie w puszce i co dochodzi do włącznika. Ew. Zdalnie sterowane podwójne gniazdko i włącznik podtynkowy do pary. Jak znajdę to wkleję link
@Iandschaft: Z sprawdzonych i dla zupełnych amatorów mogę polecić Ikea Tadfri - można wykorzystać zarówno gniazda zasilania, żarówki jak i piloty/włączniki (mają nawet jakieś żarówki ozdobne). Proste do skonfigurowania aby działało w pełni lokalnie i bez "programowania" i daje relatywnie duże możliwości, a startując z tego miejsca zawsze możesz później dołożyć bramkę, Home Assistant itp. zacząć budować swój pełny smart home.

Sam zaczynałem od samych żarówek i pilotów ikea i nadal
@art212: Ja mam Philips Hue Edison. Myslalem tez o ledach ale szczerze to jest wystarczajaco jasno.
Wrzuc sobie smart zarowki i po sprawie wlasciwie o ile ledy tez beda smart. Ja mam to tak w domu rozwiazane w wielu miejscach. Wszystko wpiete w te same obwody a rozne strefy zalaczam z poziomu automatyki.
a jak wiadomo te - dają światło wyłącznie symbolicznie-dekoracyjne.


@art212: różne są, po prostu kupując patrz na temperaturę barwową i kup takie, które mają uczciwe 2700K. Te czysto dekoracyjne mają 2300 i mizerną moc.

tylko trzy przewody L, N i 0 -


@art212: L, N i PE, nie myl tego.

Ad meritum - jeśli masz oprawę nie wymagającą zacisku PE możesz (ale po cichu, bo tak naprawdę to nie możesz)