Wpis z mikrobloga

Mam pytanie, czy jeżeli zmienię rezydencję podatkową na niemiecką w trakcie roku (tj. przeprowadzę się przed upływem połowy roku) to ona zmienia się w momencie przekroczenia 183 dni w tym kraju? I jeżeli się zmieni w trakcie roku, to jak opodatkowane będą przychody uzyskane jeszcze w Polsce przed wyprowadzką, które łapią się do pitu dla młodych?
#emigracja #podatki #finanse
  • 5
@odysjestem: według tego co czytam to łapie się pod zmianę rezydencji, bo przenosi się mój cały ośrodek życiowy. Co z ograniczonym/ nieograniczonym obowiązkiem podatkowym za przychody uzyskane jeszcze w Polsce. Mogę je rozliczyć w Polsce jako nierezydent i zastosować wszystkie ulgi, pod które się łapałem w trakcie pobytu w Polsce?
@Magnifice: Rozliczasz sie zawsze tam gdzie jestes rezydentem w danym roku podatkowym. Mozesz sie rozliczyc czescowo w Polsce, ale tak czy owak musisz sie rozliczyc z calosci dochodu w kraju twojej rezydencji podstkowej. Czyli nie ma to zbytnio sensu bo sie opodatkujesz podwojnie.
@Magnifice: Cos sie w przepisach w tym wzgledzie pozmienialo jakis rok, czy dwa temu, wiec musialbys sprawdzic w US jak to teraz dziala od strony polskiej. Z tego co pamietam to zmienilo sie raczej na niekorzysc podatnika, ale nie chce wprowadzac w blad, wiec lepiej sprawdzic u zrodla