Wpis z mikrobloga

#dywidenda

Pytanie – Czemu występuje odcięcie po dywidendzie? – ale prośba o bardzo techniczą odp lub źródło.

Problem ze zrozumieniem tego mam ponieważ, na necie opisują to zjawisko jako „utratę części kapitału, która zmniejsza wartość spółki”. No spoko ale:

Jak przedsiębiorstwo ma koszt i płaci np. rachunek za prąd to też pozbywa się z aktywów gotówki i z pasywów zysku netto. A nie wypływa to na kurs akcji bo nim podobno steruje popyt i podaż.

Gdzieś był kontrargument, że to chodzi o zmniejszenie się kapitału zapasowego. Ale jak spółka postanawia przeznaczyć zysk za rok ubiegły na kapitał zapasowy to nie następuje zwiększenie kursu akcji o „delta kapitał zapasowy na akcję”.

Jak rozumiem: początkowo na IPO (rynek pierwotny) spółka sprzedaje np. akcje za 100pln. Więc spółka dostaje 100pln, ma kapitał podstawowy i kapitał zapasowy (jako nadwyżka nad ceną nominalną akcji). Inwestor za to traci 100pln ale otrzymuje papierek, którym może się wymieniać z innymi inwestorami (rynek wtórny). Kurs zależy tylko wyłącznie od tego ile zapłaci druga osoba. Istnieje wyjątek np. split akcji, wtedy przedsiębiorstwo wypływa na kurs akcji ale zmienia się liczba akcji więc ostatecznie nie jest to strata/zysk inwestora.

Z góry dzięki za odpowiedzi :)
#gielda
  • 10
  • Odpowiedz
@moznu_: To brzmi trochę jak zasada, że „aktywo musi przynieść przyszłą ekonomiczną korzyść” czy jakoś tak. Uznajemy ze prąd ma korzyść, dywidenda nie. Ale jak aktywo powstało z kredytu, gotówka i kredyt. (potem transakcja tylko w obrębie aktywów - gotówka -> np. srodek trwały). To jak za rok spółka spłaci kredyt gotówką, to suma bilansowa i tak zostanie pomniejszona. Wiec nie widzę aby wtedy kurs został magicznie pomniejszony.
  • Odpowiedz
Ale to i tak bez sensu, bo koszt prądu nie byłby kapitalizowany tylko byłby pewnie zwykłym kosztem, wiec zmniejszyłby od razu WF (zysk/strata netto).
  • Odpowiedz
@strzelec-wiborowy: Dzięki za odpowiedź!

Moja rozkimina jest z tego, że ktoś kiedyś fajnie zapytał „gdzie podział się hajs z #gme”. Kapitalizacja spadła np. z 100 mld na 1 mld. I ja mam teraz to samo ale z dywidendą

Ale gdy na GME – inwestor „A” miał akcje kupioną za np. 20 usd. I sprzedał ją inwestorowi „B” za 300. Potem nastąpił spadek i „B” sprzedał za 20 usd do inwestora
  • Odpowiedz
Jak jest #obligacaja to chyba też nie ma pomniejszenia się jej wartości nominalnej podczas płatności kuponu. A możesz kupić dzień wcześniej i zgarnąć kupon. Oczywiście wiem że jest "cena czysta" i "cena brudna", ale wydaje mi się, że one są naliczane przez "racjonalnych inwestorów" którzy sobie obliczyli tę kwotę i poniżej której nie sprzedadzą. To samo może być na dywidendach: ze kurs będzie rosnąć przez rok do wypłaty dywidendy (cena brudna akcji)
  • Odpowiedz
Kapitalizacja spadła np. z 100 mld na 1 mld to siano nie wyparowało z gospodarki.


@intramaj: Jeśli mówimy o kapitalizacji, to tak, siano wyparowało - bo za tym 99mld nie stoi faktyczne 99mld włożonej gotówki. To jest czysto abstrakcyjne 99mld na zasadzie "cena ostatnio kupionej akcji pomnożona przez ilość outstanding stock". Jak masz spółkę z 1mln akcji, $1000 cena za akcję, czyli kapitalizacja 1mld - jak ja wystawię zlecenie sprzedaży jednej
  • Odpowiedz
@intramaj: Dywidenda w formie gotówki działa podobnie jak split akcji, inwestorzy zamiast otrzymać ułamkowe akcje dostają gotówkę, która zmniejsza przepływy pieniężne spółki na akcję, stąd odcięcie dywidendy od kursu. Odnośnie ceny brudnej to jest ona naliczana przez brokera, a nie sprzedającego.
  • Odpowiedz