Wpis z mikrobloga

2081 + 1 = 2082

Tytuł: Ciemny las
Autor: Cixin Liu
Gatunek: fantasy, science fiction
Ocena: ★★★★★★★★★
ISBN: 9788380628427
Tłumacz: Andrzej Jankowski
Wydawnictwo: Rebis
Forma książki: e-book
Kontynuacja cyklu Wspomnienie o przeszłości Ziemi. Recenzja poprzedniej części znajduje się tutaj.

Podobnie jak w przypadku pierwszej części nie będę się rozpływała na temat fabuły. Nie polecam również czytać opisu np. na lubimyczytać tym, którzy nie czytali jeszcze pierwszej części - dużo spojlerów.

Pierwsza część nie zachwyciła mnie w żaden sposób. Była ciekawa i bardzo dobrze napisana ale lekko chaotyczna i trudna w przyjęciu. Druga część ma podobnie ale tylko na samym początku, może 20-30% książki dawało mi podobne odczucia jak Problem trzech ciał. Natomiast potem zaczęła się zabawa. Ciężko było mi się oderwać od czytania. Nie wiem jak ale autor kompletnie zmienił podejście, usunął chaos, a zastąpił go wartką akcją, porządkiem i przede wszystkim takimi ciekawymi teoriami i pomysłami, że aż dech zapiera. O ile pierwsza część zawiodła mnie zakończeniem tak tutaj jego kontynuacja jest wprost niesamowita. Bardzo szanuję autora za takie pomysły bo przekraczają one pomysłowość pisarza. Cixina Liu spokojnie można by nazywać filozofem, ponieważ teoria ciemnego lasu w moim odczuciu jest genialna (a z tego co wiem to on sam ją wymyślił - może się mylę).

Dodatkowo są tutaj świetnie wykreowane postacie: Da Shi, Luo Ji, czy Zhang Benhai. Mają tyle warstw, pełną osobowość i nie czuć, że są lalkami, a żywymi istotami ludzkimi z całą złożonością człowieka.

Ktoś mi kiedyś powiedział, że te trzy książki czyta się i ocenia jako jedną. Po przeczytaniu Ciemnego lasu sama zaczynam tak myśleć i chętnie sięgnę po ostatnią część.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #fantasybookmeter #sciencefictionbookmeter
Pobierz Owieczka997 - 2081 + 1 = 2082

Tytuł: Ciemny las
Autor: Cixin Liu
Gatunek: fantasy, s...
źródło: comment_1660824910SnNnY7NUIqKcaKeCHswK9v.jpg
  • 21
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Owieczka997: i takie opinie też często widziałem - że chiński kolektyw dominuje narrację i z tego powodu postacie są mało charyzmatyczne i mało wyraziste