Wpis z mikrobloga

Na jakiej zasadzie działa skrócenie okresu kredytowania przy nadpłacie? Od czego zależy o ile msc skróci się okres kredytowania?

Kredyt miałem do 03.2052. Po wakacjach do 05.2052. Chce nadpłacić około 5k kapitału i skrócić okres. Więc do jakiej daty będzie kredyt po nadpłacie?


@Dzokatazullo: Zależy to od aktualnego salda kapitału do spłaty. Po nadpłacie bez skrócenia zmniejsza się wysokość raty. Skrócenie powoduje taką zmianę okresu, aby rata była w podobnej wysokości
@Dzokatazullo: to jest proste jak drut, popatrz jaki masz aktualnie kapitał w racie (np. 500 zł kapitału i 2000 zł odsetek) i teraz skoro nadpłatą zawsze spłacasz kapitał, to nadpłacając 500 zł, skrócisz okres o 1 ratę. Jak nadplacisz 5000 zł, to w przybliżeniu skrócisz o 10 (w praktyce 9 z hakiem, bo oczywiście % kapitału w racie rośnie z każdym miesiącem). Dla większych kwot najlepiej użyć już akiegoś kalkulatora, np.
Więc do jakiej daty będzie kredyt po nadpłacie?


@Dzokatazullo: Sprawdź byle jakim kalkulatorem kredytowym.

Na jakiej zasadzie działa skrócenie okresu kredytowania przy nadpłacie?


Po każdej nadpłacie harmonogram jest rozpisywany ponownie od niższego kapitału do spłaty. Opcje są dwie, albo rozpisujemy harmonogram na ten sam okres, a skoro kapitał jest niższy to wiadomo, obniży się rata, albo tak manipulujemy okresem, aby pozostawić taką samą wysokość raty. Skoro kapitał niższy to wysokich rat
@foobarek: mam obecnie 335-340 zł raty. Czyli nadpłata rzędu 5k skróciłaby mi o jakieś 14 miesięcy.

@viejra: mam taki pkt w umowie: "przedterminowa spłata części kredytu wymaga zawarcia aneksu do Umowy, określająca nowe zasady dalszej spłaty kredytu." Niemniej nie jest przy tym pkt napisane ile bank chce za aneks. Na pewno nie mam rekompensaty do zapłaty z powodu stałej stopy.
Ogólnie z tego co wiem to bank ma chyba aż
Obecnie nie wiem czy będę nadpłacał regularnie. Mam teraz pare tysi to chce nadpłacić. Moze być tak, ze nie zrobie juz w tym roku drugiej nadpłaty. W pekao gdzie mam kredo każda opcja (skrocenie czasu kredytu lub zmniejszenie raty) to aneks.


@Dzokatazullo: Obecnie w Pekao SA dostępne są nadpłaty online, bez aneksu.