Wpis z mikrobloga

Dzień dobry wszystkim.

Chciałem was zapytać, czy The Odin Project według was jest dobrym miejscem żeby zacząć naukę web devu.

Dlaczego pytam? Myślę o przebranżowieniu się na programistę.

Moje doświadczenie z programowaniem nie jest duże.
Miałem okazję pisać trochę skryptów w Pythonie przy okazji pracy magisterskiej oraz w obecnej pracy.
Hobbystycznie programowałem uC AVR w C, zdarzyło mi się coś napisać w HTML + CSS + PHP.
Rozwiązywałem też trochę zadań na Code Wars głównie w Python i Rust - gdyby było w tym więcej pracy (Rust) to pewnie bardziej przykładałbym się do jego nauki. Przyjemny język.

A o TOP pytam dlatego, że wydaje się konkretny, i może ktoś miał okazję się z niego uczyć. Mówię oczywiście o ścieżce JS.

Dzięki z góry za porady.
Postaram się też odpowiedzieć na wszelkie pytania.

#naukaprogramowania #programowanie #pracait
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@n0c0Mpr3h3nD: otóż to, mam nadzieję, że będę miał w sobie tyle motywacji żeby pociągnąć ten temat, bo w aktualnej pracy ani się nie rozwijam, ani nie mam szansy na awans. Niestety tak to bywa w rodzinnych firmach.
  • Odpowiedz
@wiadomix: To jest chyba najlepiej zrobiony program do nauki web developmentu, teoria przeplata się z dużą ilością praktyki - praktyki gdzie nie jesteś trzymany za rączkę tylko takiej, która wymaga od ciebie nauczenia się radzenia z problemami i ich rozwiązywania a nie przepisywania kodu z filmu oszukując samego siebie, że się czegoś uczysz.

Sam jestem teraz na początku zaawansowanego JS'a i muszę przyznać jest wysoko. Nauka wymaga dużo samozaparcia i zajawki - ja przyjąłem strategie uczenia się/kodzenia co najmniej 2h dziennie i jakoś to wychodzi ale czasami potrafię utknąć w projekcie na dłuższy czas. Chyba właśnie początek zaawansowanego JS'a jest największym szokiem bo rzucane jest na ciebie mnóstwo nowych konceptów, wzorców projektowych itp. które potem są wykorzystywane w projektach.

Problemem też potrafi być szukanie feedbacku na temat twojego kodu, niby jest serwer discordowy ale tam też jest mnóstwo ludzi, którzy też chcą jakiś feedback więc może być z tym średnio. Ja cały czas mam uczucie, że robię coś nie tak albo niezgodnie z najlepszymi praktykami bo mam wrażenie, że często produkuje potężne spaghetti
  • Odpowiedz
@Ver0s: Właśnie najgorsze co było w poprzednich kursach za które się zabierałem to to prowadzenie za rączkę
i bezmyślne przepisywanie kodu. Do tej pory najmilej wspominam programowanie uC i siedzenie w dokumentacji mikrokontrolera, także dużo czytanego tekstu jak najbardziej na plus :)

O pomodoro czytałem, nawet chodziło mi po głowie kupienie fizycznego zegarka ale na razie zadowolę się wersją online :)
  • Odpowiedz
@wiadomix: W takim razie TOP jest dla Ciebie. Najważniejsze jest wyrobienie nawyku regularnego uczenia się i uświadomienie sobie, że nie będzie łatwo. Uczucie rozwiązania jakiegoś trudnego problemu albo skończenia projektu to chyba najlepsza i najzdrowsza dawka dopaminy jaką można dostać.

Curriculum cały czas ewoluuje i nawet ostatnio wrzucili do sekcji JS'a trochę konceptów z Computer Science więc progam stał się jeszcze bardziej solidny pod szukanie pracy patrząc na to, że
  • Odpowiedz