Wpis z mikrobloga

Najbardziej prawdopodobna hipoteza:

Do Odry leciało tyle syfu, co zawsze. Susza spowodowała jakościową zmianę parametrów fizykochemicznych wody (ilość tlenu, pH). W pewnym momencie pętla sprzężenia zwrotnego uruchomiła kaskadę procesów, które doprowadziły do śnięcia ryb (przyduszenie ryb?). Kolejne martwe ryby i procesy gnilne powodowały propagację kaskady w dół rzeki.

Ergo — może nawet nie być czynnika trującego w wodzie. Po prostu pechowy splot różnych niekorzystnych zjawisk, które złożyły się na efekt, jaki widzimy.

#odra
  • 33
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@dioxyna: Nie zrozum mnie źle. Ja też mam nadzieję, że ktokolwiek to zrobił — zostanie dojechany! Maksymalnie!

Nie doszukuję się niczego. Chcę tylko wykluczyć zbyt oczywiste korelacje.

Fakt, że napisałem, że do Odry leciało tyle syfu, co zawsze, jest smutne. Bowiem zdaję sobie sprawę, że wielu rodaków stawia EUR i Dolary ponad środowisko.
  • Odpowiedz
czyli doszukujesz się czegoś po stronie niemieckiej, która ma długość dopiero w końcowym od inku rzeki,


@dioxyna: Cały czas zakładasz, że to te same związki. A ja zakładam rozdzielność. Coś truje ryby w górnym biegu Odry, coś wykrywają niemcy u siebie. Niekoniecznie to samo.
  • Odpowiedz
@adamczo: Pomijając procesy gnilne (nie twierdzę, że to podstawa tego mechanizmu), które pewnie teraz rosną, to pisałem o zmianach parametrów fizykochemicznych wody. Ogólnie zasolenie wody powoduje wzrost pH i śnięcie ryb.

Ogólnie chciałem zwrócić uwagę na wieloczynnikową genezę, a nie skupianiu się na szukaniu jednego czynnika / trucizny.
  • Odpowiedz
@arysto2011:
Procesy gnilne zużywają tlen. Jak procesy gnilne się nasilają (np. po zakwicie sinic), stężenie tlenu w wodzie spada niemal do 0. Wtedy też procesy gnilne przechodzą na tryb beztlenowy i wydziela się np. toksyczny H2S. Jak widać na załączonym obrazku, nic nie wskazuje na intensyfikację procesu gnilnego (wtedy stężenie tlenu spada, a na wykresach widać jak byk - że nagle wzrosło)

Ogólnie zasolenie wody powoduje wzrost pH


Nie. Podstawy chemii się
  • Odpowiedz
Procesy gnilne zużywają tlen. Jak procesy gnilne się nasilają (np. po zakwicie sinic), stężenie tlenu w wodzie spada niemal do 0.


Zdaję sobie z tego sprawę. Te wszystkie zdechłe ryby będą gnić przez najbliższe dni.

Nie. Podstawy chemii się kłaniają :).


Racja,
  • Odpowiedz