Wpis z mikrobloga

Mirki poważna sprawa i proszę o mirko-rady....

Wujaszek ma dom NR1 i w papierach pół wieku temu wpisali pradziadkowie źle działki zapisując Odwrotnie tzn. wpisali mu DZIAŁKE NR1 - tą po prawej (czyli tam gdzie stoi drugi dom - mojej mamy)

LEWA STRONA = Działka mojej mamy, ale dom jest wujka
PRAWA STRONA = Działa wujka a dom mojej mamy

Jest ŹLE ;/ sam fakt błedu swoją drogą ale... Problem jest tu:

Zwyrodny wuja chce za przeproszeniem "#!$%@?ć" działkę dla klienta na której stoi dom mojej mamy i jest właścicielem, ale działka teoretycznie jest jego (przez błąd sprzed xx lat) tak sam po lewej jest jego dom, ale działka mamy..

PYTANIE: Czy jak wuja sprzeda działkę na której jest 'mój' dom (mamy) to przyszły właściciel może nakazać rozbiór domu? ile ew. jest na to czasu i jak bardzo może być przesrane w tej sytuacji? On tam w swoim domu mieszka cały czas a ten drugi dom tylko zamieszkiwany jest latem, bo to taki 150+ letni domek (kondycyjnie dość dobrze zachowany - najlepiej w całej wsi i mega szkoda by było go) ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Najlepsze jest to że nawet pożyczyłem mu 10k ok 4 lata temu ehhhh... życie :(

#prawo #prawobudowlane #budujzwykopem #pytanie #pytaniedoeksperta #prawnik #pytaniedoeksperta
artem17 - Mirki poważna sprawa i proszę o mirko-rady....

Wujaszek ma dom NR1 i w p...

źródło: comment_1660218483RYmEu2RQCVs7fj1JK8z7m0.jpg

Pobierz
  • 25
  • Odpowiedz
no ale księgi wieczyste mówią co innego.. bo w księdze 1 i 2 jest właścicielem druga (inna osoba) niż właściciel gruntu...


@artem17: weź przeczytaj to co napisałem ze zrozumieniem proszę. To, że wy sobie uważącie, że dom nr 1 jest wujka a dom nr 2 mamy to nie znaczy, że tak jest. Bo jeśli dom nie stanowi przedmiotu odrębnej własności to jego własność przypada na właściciela gruntu na którym stoi. Czyli
  • Odpowiedz
@artem17:
słuchaj, bo widzę, że trochę się w tym wszystkim motasz - @Adams_GA: i ja ci piszemy, że to co stoi na gruncie (drzewo, dom, itp.) należą do właściciela tego gruntu. Oczywiście rozumiem twoje stanowisko "grunt mój, dom wujka", ale to tak nie jest. Jeżeli masz na swoim gruncie postawiony przez inną osobę dom, to dom ten przynależy do gruntu, który jest własnością innej osoby i tym samym dom też
  • Odpowiedz
W ramach ew. odwetu mogę normalnie/legalnie sprzedać działke (grunt) na której stoi dom wujka tak?


@artem17: Jaja to będą, jak kuzyn sprzeda tę waszą działkę z domem, potem złoży wniosek o zasiedzenie tej swojej, a ty zostaniesz z ręką w nocniku. Zakładam, że w polskich sądach nie takie sprawy przechodziły.

Idź koniecznie do prawnika i wołaj, czego się dowiedziałeś.
  • Odpowiedz
@artem17: Jest to do odkręcenia, tylko albo
a) twoja mama dogaduje się z bratem i idą razem do notariusza i wszystko prostują (do wyprostowania bez zbędnych ceregieli, w najprostszej wersji mogą sobie chociażby zrobić umowę zamiany chociażby, jest nieopodatkowana pomiędzy bliskimi krewnymi takimi jak rodzeństwo)
b) nie dogaduje się z bratem - idzie do prawnika i wnosi do sądu wniosek o zasiedzenie
  • Odpowiedz