Wpis z mikrobloga

Mirki poważna sprawa i proszę o mirko-rady....

Wujaszek ma dom NR1 i w papierach pół wieku temu wpisali pradziadkowie źle działki zapisując Odwrotnie tzn. wpisali mu DZIAŁKE NR1 - tą po prawej (czyli tam gdzie stoi drugi dom - mojej mamy)

LEWA STRONA = Działka mojej mamy, ale dom jest wujka
PRAWA STRONA = Działa wujka a dom mojej mamy

Jest ŹLE ;/ sam fakt błedu swoją drogą ale... Problem jest tu:

Zwyrodny wuja chce za przeproszeniem "#!$%@?ć" działkę dla klienta na której stoi dom mojej mamy i jest właścicielem, ale działka teoretycznie jest jego (przez błąd sprzed xx lat) tak sam po lewej jest jego dom, ale działka mamy..

PYTANIE: Czy jak wuja sprzeda działkę na której jest 'mój' dom (mamy) to przyszły właściciel może nakazać rozbiór domu? ile ew. jest na to czasu i jak bardzo może być przesrane w tej sytuacji? On tam w swoim domu mieszka cały czas a ten drugi dom tylko zamieszkiwany jest latem, bo to taki 150+ letni domek (kondycyjnie dość dobrze zachowany - najlepiej w całej wsi i mega szkoda by było go) ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Najlepsze jest to że nawet pożyczyłem mu 10k ok 4 lata temu ehhhh... życie :(

#prawo #prawobudowlane #budujzwykopem #pytanie #pytaniedoeksperta #prawnik #pytaniedoeksperta
Pobierz
źródło: comment_1660218483RYmEu2RQCVs7fj1JK8z7m0.jpg
  • 25
@artem17: Tak jak pisze @Radkovich: z tym że udałbym się do doświadczonego radcy prawnego, który siedzi w takich tematach, i to ASAP.
Jak typek sprzeda tę nieruchomość, to odkręcenie tego będzie bardzo trudne i kosztowne, o ile możliwe.

Od razu szukaj odpowiedniej osoby i działaj już w tej chwili. Na wykopie nikt Ci nie pomoże realnie, nawet jeśli jest prawnikiem, a tracisz tylko czas, który gra na Twoją niekorzyść.
do sądu, sąd rozstrzygnie, że przypisanie wynika z błędu u wujek ciula sprzeda


@LeniwiecPracoholik: Matulka 60+, ciąg spraw z 2-5 lat, + nerwy = może nie dożyć ;/

Wniosek prosty - nigdy nie zwlekać i nie odkładać ważnych spraw na... "jakoś tam bedzie", samo się ułoży itp.. bo potem płacz (,)
PYTANIE: Czy jak wuja sprzeda działkę na której jest 'mój' dom (mamy) to przyszły właściciel może nakazać rozbiór domu? ile ew. jest na to czasu i jak bardzo może być przesrane w tej sytuacji? On tam w swoim domu mieszka cały czas a ten drugi dom tylko zamieszkiwany jest latem, bo to taki 150+ letni domek (kondycyjnie dość dobrze zachowany - najlepiej w całej wsi i mega szkoda by było go) (
. Zakładam, że domy nie są odrębną własnością.


@Adams_GA: Co masz na myśli? bo napisałem wyżej:
"LEWA STRONA = Działka mojej mamy, ale dom jest wujka"
Właścicielem nieruchomości na działce mamy jest wujek
Właścicielem nieruchomości na działce wujka jest mama i on chce sprzedać działkę z domem, którego nie jest właścicielem
@artem17:

Właścicielem nieruchomości na działce wujka jest mama i on chce sprzedać działkę z domem, którego nie jest właścicielem

to trochę nie tak, bo to co stoi na gruncie to do tego gruntu przynależy (ewentualnie ponieśliście tzw. nakłady na cudzą nieruchomość).

Natomiast prawdopodobnie faktycznie zajmowaną przez was nieruchomość już zasiedzieliście (czyli działkę wujka wraz z domem mamy - skoro tak to nazywasz to przy tym zostańmy). Z racji, że wujek się
@artem17: jeżeli sprzeda to jesteście w dupie bo nie odkrecicie tego poniewaz jest domniemanie wiary ksiąg wieczystych. Sam nie wiedząc kupiłem podobnie działkę i było trochę bujania się.
Co masz na myśli? bo napisałem wyżej:


@artem17: to, że domy bardzo rzadko stanowią odrębną od nieruchomości, na której stoją własność. Trzeba by było zweryfikować księgi wieczyste, ale co do zasady to co jest posadowione trwale na gruncie np. dom jest własnością własicciela gruntu.
@artem17:
zasiedzenie nieruchomości /gruntu/ wujka, na którym stoi dom twój dom. Skoro faktycznie zajmowaliście ten teren przez ponad 30 lat (rozumiem, że jak dziadkowie przepisali ten teren 50 lat temu to nim od wtedy władacie) to go zasiedzieliście. Oczywiście z drugiej strony - wujek zasiedział nieruchomość mamy, na której stoi jego dom.
dom jest własnością własicciela gruntu.


@Adams_GA: no ale księgi wieczyste mówią co innego.. bo w księdze 1 i 2 jest właścicielem druga (inna osoba) niż właściciel gruntu...

bez dogadania się to chyba będzie wieloletnia batalia