Wpis z mikrobloga

Kilka pytań do speców od ogrzewania:
1. Powierzchnia do ogrzania 150 mkw. Dom ocieplony z zewnątrz styropianem 5-tką i pod dachem 10-tką, zmiana tego obecnie raczej odpada ze względów kosztowych i praktycznych, budownictwo przejściowe, tj. lata 80/90. Rury stalowe o szerokim przekroju, grzejniki także żeliwne. Wentylacja grawitacyjna, okna plastikowe (ale stare). Podłoga nieocieplona, ale jest piwnica (nie do grzania). Czy to prawda, ze w takim przypadku lepiej jest postawić na pompę wysokotemperaturową niż niskotemperaturową? W przyszłości chciałbym zainwestować dodatkowo w fotowoltaikę. Chłop z firmy zaproponował mi pompę 9-kilowatową, wysokotemperaturową właśnie.
2. Czy ktoś wie coś o pompach firmy Fox? Mam obecnie przedpotopowe ogrzewanie olejowe egzotycznej firmy Pensotti i od zawsze były problemy z dostępnością części/serwisu, nie chciałbym się więc ponownie władować w jakieś wynalazki. Jakie firmy są popularne i szeroko stosowane?
3. Polecono mi wymianę grzejników. Zdecydowałem się na grzejniki panelowe, ale lepiej iść w aluminium czy stal? Czy może są jakieś lepsze kosztowo rozwiązania alternatywne? Chciałbym uniknąć wymiany rur, ale jeżeli spadek wydajności miałby być istotny to można wymienić.

#budujzwykopem #pompaciepla #ogrzewanie #kiciochpyta #dom
  • 17
@krzaczor93 zrób pkt 3 to punkt 1 odpadnie. Tzn dobierasz tak grzejniki, aby do ogrzania domu starczyła temperatura 40-45st. Wtedy jest taniej w ogrzewaniu i sama pompa też jest tańsza.
Ad.2 Samsung, LG, mistubishi, daikin, wszystkie firmy które od lat robią klimy robią dobre pompy ciepła.
@krzaczor93: ten dom nie nadaje się do współpracy z pompą.
Zamontuj a będziesz kolejnym "bo pompa to gówno które nie działa"

Nie te ocieplenie, nie te okna, nie ta instalacja.
Do tego wysoka temperatura to stosunkowo niski COP i więcej zużytego prądu.

Czym ogrzewasz obecnie i ile tego zużywasz?
@krzaczor93: czyli przepalasz 30MWh energii (o ile dobrze rozkodowałem ilość i to jest ~2500kg).

Wysoki parametr to niski cop. Pompa wciągnie w przedziale od 13MWh(13000kWh) do 15MWh(15000kWh).

Nawet jakbyś miał taryfę G12W to i tak zapłacisz za prąd ok 10kPLN. Po obecnych stawkach.
Straszą podwyżką 180%¯\_(ツ)_/¯

Inwestuj w ocieplenie i okna, nie w pompę. Lepiej na tym wyjdziesz.
@krzaczor93: Zrób sobie kalkulację w tym kalkulatorze - podaj możliwie najdokładniej powierzchnię ścian, okien, strefę klimatyczną itp. Zobacz sobie jakiej mocy potrzebujesz źródło ciepła, ile wyjdzie ci kWh do ogrzania domu i jaki koszt.

http://ekodom.eko.org.pl/

Potem sprawdź sobie jaki wynik wyjdzie, jakbyś zrobił termomodernizację - dołożył z 10 cm styropianu, wymienił okna czy zrobił rekuperację itp.
@asiajasiabasia: Ostatni raz tankowałem w zeszłym roku i nie było jeszcze tak źle. Niedługo będę musiał znowu i póki co przygotowuje się psychicznie na to :) Na raz mogę wziąć 2000 i wstępnie policzyli mi za to 13500 PLN... 3 miesiące temu xD
Wysoki parametr to niski cop. Pompa wciągnie w przedziale od 13MWh(13000kWh) do 15MWh(15000kWh).


@Bad_Wolf: ja bym śmiało założył że więcej.
Przy grzejnikach i mrozie COP będzie bliżej 1.5 niż 2.5
@Mateos2: Rozważałem wymianę grzejników na stalowe lub aluminiowe ale tylko wtedy, gdy nie będzie to wymagało prucia ścian do wymiany rur. Nie dowiedziałem się ostatecznie które lepsze ale ze wstępnego researchu wyszło mi, że aluminiowe, choć w firmie polecono stalowe ale też chyba bez kitu bo od razu zastrzegli, że oni takim czymś nie handlują.

Chłop z firmy instalacyjnej przyjechał i policzył, że po takiej modernizacji 9-kilowatowa pompa wysokotemperaturowa z buforem
oszacował mi koszty roczne użycia na 2500 PLN/rok w taryfie G11


@krzaczor93: to zastanów się jak to możliwe jak spalasz 30MWh, nawet jakbyś miał tam podłogówkę i SCOP zbliżałby się do 3 (co jest dla powietrznej pompy świetnym wynikiem) to nadal masz 10MWh prądu. Przy cenie ok 70gr (g11) za kWh to 7kPLN.
@krzaczor93: niech ci da na piśmie z gwarancją że dopłaci jak się myli.

Na chłopskie oko nie dość że zmarzniesz to zapłacisz dużo więcej

Grzejniki weź stalowe. instalacja z grubych rur to nie problem
@krzaczor93: według mnie jak masz czynić spore pokłady to lepiej zrobić podłogówkę (nawet samemu dasz radę to zrobić) ale wymaga to sporego remontu. Dodatkowo ocieplenie będziesz musiał zrobić ocieplenie, sugerowałbym zainteresowanie dopłatami aby zrobić te wszystkie rzeczy trochę taniej. Obecnie z tego co pokazujesz to Panasonic tcap 9 może jakimś cudem da radę to ogrzać z fartem, napewno nie jakieś chińczyki. Sporo rzeczy z ocieplenia możesz sam próbować porobić co obniży
@Bad_Wolf: @shus: Dom jest po remoncie, drewno na podłodze, raczej nie da się go bezboleśnie zdemontować; w kwestii modernizacji dotychczasowego ogrzewania wchodzi w grę co najwyżej wymiana grzejników z żeliwnych na jakieś inne.

Ten Panasonic to jest chyba pompa niskotemperaturowa? W związku z w/w potrzebuję urządzenia wysokotemperaturowego. Zainteresowałem się urządzeniami Panasonic Aquarea albo LG Therma 12 kW, będę musiał dopytać o nie jakichś instalatorów.
[Dokonałem także pewnych symulacji [klik]](https://cieplo.app/wynik/15s2h)
@krzaczor93: Przy takich parametrach izolacji zacznij inwestycję od termomodernizacji budynku. Ją i tak będziesz musiał wcześniej czy później robić. Ale zaczynając od źródła ciepła zrobisz sobie krzywdę - cała instalacja będzie źle dobrana.

To najważniejsza rzecz a ludzie o niej zapominają i pakują się w mega kłopoty.