Wpis z mikrobloga

Ostatnio wkręciłem się w fotografowanie Słońca w paśmie wodoru (H-alfa). Filtr tego typu odcina prawie całe światło z fotosfery ("powierzchni" Słońca), pozwalając na obserwację emisji światła przez wodór wyrzucany w kosmos przez pole magnetyczne naszej gwiazdy.
Kilka dni temu na brzegu tarczy Słońca miała miejsce największa jak dotąd protuberancja w obecnym cyklu aktywności. Powstały olbrzymi łuk zjonizowanej plazmy rozciągnął się na wielkość ponad 150 tysięcy kilometrów - tak dużo, że w środku można by zmieścić całego Jowisza. Fotka wykonana w czwartek 4 sierpnia.

Sprzęt: teleskop TS 152/900, filtr Daystar Quark Chromosphere, kamera ZWO ASI174MM. Ogniskowa około 3900 mm (900 mm * konwerter 4,3x). Zdjęcie sprzętu w komentarzu.

#namrabcontent / Instagram <- zapraszam do obserwowania
strona www / wydruki fotek

#astronomia #astrofoto #fotografia #kosmos #slonce
namrab - Ostatnio wkręciłem się w fotografowanie Słońca w paśmie wodoru (H-alfa). Fil...

źródło: comment_1659874893PHUuPoAMRB3X6gUtJDxhOG.jpg

Pobierz
  • 90
@wrth: W teleskopie przed "głównym" filtrem H-alfa zamocowany jest filtr bezpieczeństra odbijający całą podczerwień, ultrafiolet i ponad 90% światła widzialnego. Dzięki temu większość promieniowania skupiane jest gdzieś wewnątrz tuby i nic się nie grzeje. Podczas fotografowania muszę tylko uważać, żeby teleskop był skierowany przez cały czas dokładnie na słońce, a nie trochę z boku, bo wtedy światło skupiałoby się na wewnętrznej ścianie tuby teleskopu i mogłoby rzeczywiście usmażyć konstrukcję.
namrab - @wrth: W teleskopie przed "głównym" filtrem H-alfa zamocowany jest filtr bez...

źródło: comment_1659883456ICIQEUL6suYviG8wmvFBtu.jpg

Pobierz
@Eustachiusz: Ten trwał około dwie doby (od wtorku do czwartku). Zwykle im mniejszy, tym krótszy. Poniżej animacja z kamerki słonecznej z obserwatorium na Teneryfie, protuberancja widoczna jest na godzinie 10-tej.
Udało mi się zdążyć na kilka godzin przed załamaniem sie pola magnetycznego "zasilającego" protuberancję, po nim zjawisko momentalnie zniknęło.
namrab - @Eustachiusz: Ten trwał około dwie doby (od wtorku do czwartku). Zwykle im m...

źródło: comment_1659885429t8ZuZ8kFqA8TPiYBUXqRcv.jpg

Pobierz