Wpis z mikrobloga

Ostatnio wkręciłem się w fotografowanie Słońca w paśmie wodoru (H-alfa). Filtr tego typu odcina prawie całe światło z fotosfery ("powierzchni" Słońca), pozwalając na obserwację emisji światła przez wodór wyrzucany w kosmos przez pole magnetyczne naszej gwiazdy.
Kilka dni temu na brzegu tarczy Słońca miała miejsce największa jak dotąd protuberancja w obecnym cyklu aktywności. Powstały olbrzymi łuk zjonizowanej plazmy rozciągnął się na wielkość ponad 150 tysięcy kilometrów - tak dużo, że w środku można by zmieścić całego Jowisza. Fotka wykonana w czwartek 4 sierpnia.

Sprzęt: teleskop TS 152/900, filtr Daystar Quark Chromosphere, kamera ZWO ASI174MM. Ogniskowa około 3900 mm (900 mm * konwerter 4,3x). Zdjęcie sprzętu w komentarzu.

#namrabcontent / Instagram <- zapraszam do obserwowania
strona www / wydruki fotek

#astronomia #astrofoto #fotografia #kosmos #slonce
Pobierz namrab - Ostatnio wkręciłem się w fotografowanie Słońca w paśmie wodoru (H-alfa). Fil...
źródło: comment_1659874893PHUuPoAMRB3X6gUtJDxhOG.jpg
  • 90
Haha, biomasa złożona z węgla, wody itd robi zdjęcia Słońca w paśmie wodoru za pomocą teleskopu zbudowanego z pierwiastków wyrzyganych przez supernową gdzieś w odmętach kosmosu w #!$%@? miliardów lat temu, to tak jakby jaszczur oglądał swoją dupę w podziwie przez peryskop heh
@namrab: Super sprawa! Przypominają mi się czasy, jak się w domu brało lunetę, celowało w słońce, zasłanialo zasłony, aby przyciemnić pokój i rzucało obraz słońca na kawałek białej płyty, aby zobaczyć plamy słoneczne. Ale to już tutaj to zupełnie inna liga.
@voot: Zależy, co chcesz fotografować. Najważniejsze to nie próbować wszystkiego naraz (Słońce, szerokie pola, planety, galaktyki itd.), bo do każdego typu astrofoto trzeba trochę innego sprzętu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ja zaczynałem jakieś 7-8 lat temu od fotek tego typu. Zdjęcia Księżyca w zbliżonej jakości można robić sprzętem za 8-10 tysięcy zł.
@namrab: dzięki, masz może pod ręką jakieś materiały gdzie mogę coś w temacie poczytać, od czego zacząć? Jakieś fora, grupy, artykuły po polsku lub angielsku? Będę też szukał czegoś sam, ale może masz jakieś sprawdzone źródła wiedzy, bo będąc zielonym w temacie ciężko zweryfikować to co się czyta.

I pisałeś, że kupiłeś używany sprzęt, szukasz tego na jakichś grupach fb czy allegro/olx? Dla początkującego używka to dobry wybór czy potrzeba już