Wpis z mikrobloga

Jak trenujecie jazdę w niskich strefach tętna? Np w drugiej strefie? Dla mnie jest to praktycznie nie do wykonania, żeby jechać w poniżej hr 130. W teorii się da, ale podjazd, wiatr, kiepski asfalt i tętno już skacze. Jak ludzie to robią, że potrafią kilka godzin jechać w tlenie? Serio się pytam... ( ͡° ʖ̯ ͡°)

#szosa #rower #kolarstwo
  • 17
@hornat89: Garmin to niech się wali z tym wyznaczaniem stref wg tętna. Mi wyznaczył strefy: 1: 79-117, 2: 118-136, 3: 137-156, za to strava trochę inaczej: 1: <116, 2: 116-154, 3: 154-173. I te stravowe strefy mi się sprawdzają lepiej. Przykładowo stravowa 3 strefa to wg garmina już tempo, a subiektywne odczucie raczej zgadza się ze strefami na stravie.

W teorii się da, ale podjazd, wiatr, kiepski asfalt i tętno już
@hornat89: A strefy masz dobrze wyznaczone? to jedno, a drugie, na poczatku, jak nie jestes wytrenowany, to tlen jedziesz na szosie 20km/h albo wolniej. Z czasem przyjdzie ze w tlenie bedziesz latac 30+ a aktywna regeneracje 28-30.

Po prostu wyznacz dobre strefy i wlecz sie jak dziadek, innej drogi nie ma.
@hornat89: zrób sobie test na hrmax i wtedy wyznacz strefy, pamietam ze jeden polega na jechaniu przez 20 min tuz ponizej swojego limitu wytrzymalosciowego (to chyba test coggana?)
mi osobiscie latwiej bylo osiagnac hrmax przy stromym podjezdzie robionym na maxa
  • 0
@Hipodups
@rysiekMR
@pawlos10rs

Właśnie, a z tym HR max jak jest? Czy to jest najwyższe tętno zanotowane np podczas wyscigu? Czy może bardziej jazda na jakimś odcinku w trupa i mroczki przed oczami? Ogólnie podczas jazdy zanotowałem najwięcej ok 190 BPM. Wtedy wydawało mi się, że to był max, ale czy na pewno?
@hornat89: HR max to HR max, nie ważne, czy osiągniesz na wyścigu czy jakiejś ścigance (o co łatwiej) niż na treningu czy zwykłej jeździe (o co trudniej). Subiektywne do odciny nogi oraz płuc i wiesz gdzie jesteś. Pamiętaj, że HR max może Ci się nawet co kilka/kilkanaście tygodni zmienić, ja np. w lutym tamtego roku dobiłem do 207, a obecnie nie jestem w stanie dobić do 200
  • 0
@Poemat czyli po prostu jeździć i trenować, w sumie zapomniałem że w tym roku mam połowę tego, co jeździłem w tamtym, więc co ja się dziwię ¯_(ツ)_/¯
@hornat89: hr max to max i tyle, najwyższe zmierzone. Ale stref nie wyznaczasz na hrmaxa a na tętnie progowym. Najlepiej w teorii zrobic to z godzinnej jazdy w trupa. Ale jest to trudne, więc mozna jechac 20 minut w trupa i srednia z ostatnich 15 minut to okolice progu.

Są to wartośći przybliżone ale wystarczająco bo samo tętno jest bardzo mocno zmienne.

No i strefy tętna trzeba aktualizować co jakis czas,
  • 0
@Hipodups dzięki, na pewno spojrzę tam. Ogólnie u mnie aż tak zle z formą nie jest, bardziej mi chodzi o sposobu na zejście z tętnem niżej, żeby nie robić zawsze jazd na poziomie ~ 150 HR, no i przede wszystkim mieć siłę na dłuższe wypady. Pulsometr mam stosunkowo krótko, więc stąd rozkminy.