Wpis z mikrobloga

Odebrałem mieszkanie deweloperskie i stoję przed dylematem. Będę instalował klimatyzację i tu są schody. W instrukcji użytkowania mieszkania jest napisane, że nie wolno nic wieszać na elewacji (według instrukcji to poza przebywaniem w mieszkaniu w zasadzie nic nie wolno XD). Kierownik budowy podpowiedział, że jak chcemy wieszać to zanim zostanie zawiązana wspólnota. Widzę, że część lokatorów stawia klimatyzator na posadzce na balkonie ale są tez tacy co mimo "zakazu" wieszają na elewacji. Pytanie do ekspertów, jeśli powieszę klimatyzację na elewacji jeszcze przed zawiązaniem wspólnoty to co się może stać w przyszłości? Sama wspólnota może mnie ścigać czy dopiero po donosach? Moga wystąpić na drogę sądową czy raczej nie ma podstaw prawnych? Co innego jeśli wspólnota już by działała to musiałbym mieć zgodę ale póki co nawet nie mam do kogo się zwrócić o zgodę. Ma ktoś doświadczenia w podobnej sytuacji?

#mieszkaniedeweloperskie #mieszkanie #remontujzwykopem #prawo #pytanie
  • 25
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

via Wykop Mobilny (Android)
  • 22
@nadsztygar: wspólnota może kazać zdemontować, najlepiej stawiać na balkonie, nie jest przymocowana, mogą w trąbkę pocałować i bujać się sądami jak będzie sąsiadom buczeć
  • Odpowiedz
@nadsztygar: Elewacja często należy do własności intelektualnej architekta i nawet sam architekt może wystąpić z wnioskiem o usunięcie elementu za naruszenie jego dóbr. Najlepiej postawić na posadzce balkonu i zakryć odpowiedniego rozmiaru obudowa. Imo jakby każdy miał montować klime jak chce to mielibyśmy drugi Bangladesz na osiedlach.
  • Odpowiedz
@nadsztygar: u mnie wszyscy stawiali na balkonie. Na etapie zmian deweloperskich można było nawet dogadać się z deweloperem żeby kanały pod klimę przygotował zeby potem nie kuć.
Jak nie chcesz potem problemów to balkon to bezpieczna opcja
  • Odpowiedz
Pytanie do ekspertów, jeśli powieszę klimatyzację na elewacji jeszcze przed zawiązaniem wspólnoty to co się może stać w przyszłości?


@nadsztygar: w teorii to nawet eksmisja, jeśli będziesz odmawiać usunięcia.
W praktyce gówno Ci zrobią, zwłaszcza że połowa osiedla też wiesza. U mnie było podobnie, postraszyli na spotkaniu wspólnoty, a ostatecznie olali temat i klima dalej pracuje.
  • Odpowiedz
@nadsztygar: za powieszenie klimy na elewacji deweloper moze zabrac gwarancje. Tak przynajmniej u mnie mowia, a deweloper daje 5 lat gwarwncji ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jak cos sie #!$%@?, to bedziesz placil za cala elewacje w budynku xD

tak tez inzynier ktory odbieral mieszkanie mi mowil ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Powinni domyslnie robic klime albo chociaz wejscia na klime kazdemu( ͡°
  • Odpowiedz
@nadsztygar: jednostka zewnetrzna moze ale nie musi zaburzać koncepcji architekta i samej elewacji. Ale co z rurkami? Wiercenie przez świeżo położony tynk, styropian i ścianę nośną IMHO najbardziej wplywa na to czy elewacja spełnia swoją rolę..
  • Odpowiedz
@hu-nows: @Mishi456: @kmiclowsky: na etapie wprowadzania zmian w projekcie, architekt nie zgodził się na wyprowadzenie elektryki pod klimatyzację na wysokości, tak samo nie godzą się na oświetlenie zewnętrzne. Po prostu nie zgodzili się wieszanie czegokolwiek bo nie XD a prąd pod klimę wrysowali na projekcie na dole, kilka cm nad posadzką balkonu.
  • Odpowiedz
@nadsztygar: @kmiclowsky: ale nie z powodu „własności intelektualnej” a z powodów techniczno-projektowych. Projekt budynku to utwór jak wiersz czy piosenka, możesz je zmieniać, ale zależnie od licencji możesz lub nie je sprzedawać lub podpisywać jak swoje. Jeśli kupiłeś projekt bez możliwości wprowadzania zmian to miłego przemalowania budynku bez płacenia za naruszenia, przy okazji proszę się nie rozmnażać żeby zepsutych genów nie przekazywać dalej
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@nadsztygar: postaw na balkonie tak jak Ci radzi większość mirkow więc nie będę się rozpisywał dlaczego. Jako główny argument już powinno wystarczyć jak podałeś, że architekt się nie zgodził. Pamiętaj też że z jednostki zew. sączy się woda ze skroplinami więc najlepiej jednostkę ustawić przy brzegu balkonu i rurkami nadać kierunek odpływu
  • Odpowiedz