Wpis z mikrobloga

Biorąc pod uwagę, że mamy już praktycznie komplet odczytów marko ze Stanów z tego miesiąca, a także słowa Jamesa Bullard z FED, który potwierdził dzisiaj, że FED będzie dążył do stóp 4,0, nasze jaszczembie prawdopodobnie szarpną już po wakacjach w paru turach do 8%.

Docelowo na ten moment wydaje mi się, że szczyt stóp wyniesie ok. 12% i zostanie osiągnięty w okolicach maja/czerwca przyszłego roku. Oczywiście czynników politycznych nie da się przewidzieć, ale myślę, że dużym problemem będzie kurs euro i dolara i im szybciej pójdziemy śladami Węgier, tym lepiej.

Prognoza z portalu ze śmiesznymi obrazkami może się jeszcze zmienić (w szczególności w zależności od sytuacji na rynku surowców), ale akurat na ten moment prognozy polskich analityków o szczycie na poziomie 7%, oparte głównie na forward guidence z mola w Sopocie to jak dla mnie totalne mrzonki.

#nieruchomosci #gielda #stopyprocentowe #ekonomia #gospodarka
  • 22
że FED będzie dążył do stóp 4,0


@mickpl: gdzie takie coś wyczytałes? Ogólnie najwiekszy i najpłynniejszy rynek eurodollara wycenia już pierwsza OBNIZKE w grudniu a ty piszesz o stopach 4% w stanach XD we wrzesniu ostatnie podwyzki zarówno w stanach jak i Polsce i wracamy spowrotem do QE. Beka z ludzi którzy myśla ze FED faktycznie chce pokonać inflacje XD

Co do makro wskaźników to 2 wskaźniki na jakie patrzy FED
@to_nie_tak_jak-myslisz: mylisz się przyjacielu. Rynek właśnie podbił swoje wyceny, po dzisiejszych danych na temat PMI dla usług, w listopadzie zobaczymy prawdopodobnie podwyżkę o 0.5pp(zamist 0.25pp). Obligacje US, odwróciły na razie trend, jeżeli w piątek dostaniemy dobre dane z rynku pracy, zobaczysz na giełdach, surowcach spore spadki, związane ze strachem przed dłuższym i mocniejszym zacieśnianiem polityki monetarnej.
Pobierz
źródło: comment_1659541317pJSlmtZn8izUFzmLuaQp3x.jpg
@Adki: dane to jedno, fakt jest taki że USA wchodzi w recesje nieważne jak bardzo beda demokraci temu zaprzeczać i FED zaraz będzie musiał z nia walczyć. Presja ze strony kongresu na obniżki jest coraz wieksza i jeśli tylko zobaczymy peak inflacji (moim zdaniem kolejny odczyt) to zobaczysz co się będzie działo na rynkach ( ͡° ͜ʖ ͡°) poza tym zobacz co sie dzieje na krzywej rentowności,
Pobierz
źródło: comment_1659541736NGmhnqSxDQip0adnYd4ubb.jpg
@to_nie_tak_jak-myslisz: właśnie o to chodzi w najnowszych odczytach. W jaki sposób mamy recesję, jeżeli bezrobocie jest najniższych poziomach od dekad, a odczyty PMI nawet nie dla przemysłu, ale usług, jest wysoko ponad 50? Co do krzywej rentowności, obawiam się że FED doprowadzi do dużo większego spreadu, patrz lata 80.
@mickpl: dla mnie bardziej chodzi o to jak się liczy inflację, przez to że teraz porównujemy się do roku 2021 w którym "szalała pandemia" gospodarczo i w umysłach ludzi to wszystkie te statystyki są wypaczone i o duper rozbić
mijamy właśnie wszystkie górki i dołki 2021 po tym jak ceny surowców najpierw zaliczyły dno a teraz konczymy mijać to odbicie.....długoterminowo 6% nam wystarczy w mojej opinii
za rok jak będziemy porównywać
@mickpl: I po co chcesz dalej podnosić stopy, skoro popyt już dawno został zahamowany i sporo gotówki znika z rynku. Nie będzie żadnych podwyżek. Inflacja również zacznie opadać względem bazy.
@to_nie_tak_jak-myslisz: masz całkowicie rację. Problem w tym, że bezrobocie nie rośnie z dnia na dzień. Zazwyczaj potrzebuje 1-2 lat na osiągnięcie szczytu, które jest wywołane poziomem stóp procentowych, które mają zwalczyć inflację. Jeżeli odczyty wskazują rekordowo niskie bezrobocie + dobrą kondycję gospodarki, wygląda na to że bezrobocie nawet nie zaczęło rosnąć. Moim zdaniem pivot może nastąpić, dopiero pod koniec przyszłego roku.
@mickpl: Mick, jak Cie uwielbiam za prognozy na rynku nieruchomowsci (i tez podobnie tam mysle i naganiam na spadki ( ͡° ͜ʖ ͡°) )tak tu musze Cie zmartwic - nasz jaszczomp da max 8% a znajac jego jeszcze wrzuci 2x0,25% albo 0,5 + 0,25 i elo. bananowa republika