Wpis z mikrobloga

Różowa była u #dermatologia po receptę na #izotek, jednakże dermatolog trochę ją przygniotła wymagianiami aby mogła jej w ogóle ten lek przepisać. Międzi innymi:

* ciągłe branie antykoncepcji hormonalnej
* co miesiąc test ciążowy oraz raportowanie jego wyniku to dermatolog
* kontrolne badania krwi co 3 miesiące - parametry wątrobowe
* Zakaz zabiegów na twarz/dziar
Było tam ich jeszcze kilka ale to mniejsze pierdoły.

Bardziej chodzi nam o to ciągłe raportowanie testu ciążowego. Brzmi to absurdalnie w #!$%@?. Dodatkowo różowa musiałaby podpisać jakąś zgodę na ten izotek że w razie czego dermatolog nie jest niczemu winna.

Mam więc pytanie do #rozowepaski biorące #izotek - u was były takie same wymagania czy to akurat ta dermatolog? Długo trwała u was kuracja?
#tradzik
  • 60
Co do typowo wylotowego przysrania się niektórych iż wydziwiamy: nie wydziwiamy, nie wiedzieliśmy ze to wszystko to normalne procedury. Dlatego właśnie był ten post :P a skoro są normalne to wszystko jasne


@KacapRemover: nie ma głupich pytań, ale odpowiedzi już potrafią takie być ;)
A korzystając z okazji, jeżeli ta dermatolog przyjmuje w Warszawie lub okolicach, jeśli możesz, podeślij mi kontakt na priv. Jak udał mi się kilka lat temu znaleźć
człowieku ten lek to jest trutka, którą wprowadzasz do organizmu i musisz kontrolować czy jesteś w stanie ją udźwignąć,


@Mocznik: a to nie jest po prostu pochodna witaminy A, która w odpowiedniej ilości pomaga w przypadku trądziku ale w takim dużym stężeniu też ma szereg skutków ubocznych? Nie dorabiałbym do tego jakiejś szczególnej ideologii, że to jakaś trutka. Z tego co się orientuje to jest jedyny lek który faktycznie uderza w
@mlodyernest: "trutka" to duży skrót myślowy, to wszystko co piszesz to prawda, ja miałem na myśli skutki uboczne, czyli duże obciążenie wątroby, a także wpływ jaki izotretynoina ma na mięśnie, stawy, a także deformacje płodu jakie może z wysokim prawdopodobieństwem wywołać, gdy pacjentka jest w ciąży, pacjent musi być świadomy z czym wiąże się taka kuracja, a jest nim duże obciążenie organizmu, a sam lek jeszcze przez długi czas po odstawieniu
Izotek deformuje płód w przypadku zajścia w ciążę. Po zakonczeniu leczenia najlepiej jeszcze rok wstrzymać się z decyzją o ciąży.

U mnie leczenie trwało rok (wliczając 3 miesieczna przerwe wakacyjna w okresie najwiekszego naslonecznienia)

Może pojawić się duzo skutków ubocznych, ponieważ dzialanie leku polega na ograniczeniu dzialania gruczowych lojowych - w skrócie wysusza cale cialo oraz śluzówki wewnątrz.

U mnie mimo apotej dawki skutków ubocznych było niewiele, moNa powiedziec, ze prawie wcale
@KacapRemover jak zacznie brać to niech sobie zakrapla oczy, ja miałem zapalenie spojówek tak mi oczy wysuszyło. Wydaje mi się że zwiększa też wypadanie włosów, ja tak miałem i qmpela.
@KacapRemover: dermatolog here. To normalne procedury przy terapii izotretynoiną (regulacje unii europejskiej). Dziewczyna musi podpisać zgodę na leczenie, bo może skutkować wadami wrodzonymi ewentualnego płodu i musi być tego świadoma (dlatego konieczna jest antykoncepcja). A powazne działania niepożądane leku są wbrew pozorom dość rzadkie. Powodzenia :)
@KacapRemover: nie ma co sie dziwic, jak masz komuś podać trucizne to zabezpieczasz sie na wszelką możliwość żeby potem ta osoba nie wracała do ciebie z pretensjami. Osobiście dziwie się jak daleko niszczące kroki ludzie są w stanie podjąć żeby mieć gładką twarz ( ͡° ʖ̯ ͡°) troche jak pudrowanie trądu
@KacapRemover: brałam axotret, ten sam skladnikczynny co izotek. Nie musiałam robić testów ciążowych ale reszta to samo i badania krwi z próbami wątrobowymi i cholesterolem co miesiąc. Wizyta też co miesiąc. No i podpisuje się że zna się skutki uboczne leku, a nie że lekarz nie bierze odpowiedzialności. Dziary i zbiegi na skórę są niedozwolone bo przy izoteku skóra jest bardzo delikatna i można ją po prostu trwałe ukszodzić. Poza tym
@notrzeba: @general_row_grotecki: o czym wy #!$%@? xD? jest to w jakis tam sposob inwazyjny lek ale wiekszosc tych jego skutkow ubocznych to mity, ewentualnie wystepuja tak rzadko, ze rownie dobrze mozesz sie przekrecic od paracetamolu. Dla 95% osob jedynym skutkiem ubocznym bedzie dokuczliwa czasem suchosc twarzy i ust. Sam efekt rowniez dla 90% osob po kuracji bedzie praktycznie dozywotni. Wiec straszyc izotekiem to mozecie w szkolkach parafialnych, tam sie lubuja
@Fighter_forGlory: to nie są żadne mity, poczytaj opinie chociażby na reddicie r/accutane ile ludzie mają skutków ubocznych i jak ten lek na nich działa. I nie, wcale nie występują rzadko, prędzej zaryzykowałbym stwierdzenie, że skutki uboczne są regułą, a nie wyjątkiem. Sam stosując axotret miałem oprócz suchości skóry i ust: obolałość mięśni, obolałość stawów, deprechę i brak motywacji do czegokolwiek, znaczący spadek libido, wypadanie włosów w ilościach hurtowych oraz tutaj w