Wpis z mikrobloga

Pytanko,hipotetyczna sytuacja bo piszę scenariusz gdzie pojawia się postać komornika.I teraz taka sytuacja.
Pracodawca jest dłużnikiem i powierzył pracownikowi swój samochód firmowy i sprzęt,którym ten jeździ po całym województwie wykonując swoją pracę-jesr np.monterem klimatyzacji.
Czy komornik w celu zajęcia samochodu którym jeździ ten pracownik na poczet długów ma prawo:
-żądać od pracodawcy pełnych danych pracownika,adresu i telefonu aby go zlokalizować i zatrzymać samochód na poczet długu?
-czy pracownik musi udzielić informacji komornikowi,gdzie jest i gdzie jedzie samochodem firmowym?
-czy komornik ma prawo zabrać auto na lawetę i zostawić pracownika w szczerym polu,żeby wracał se z buta?
#komornik
  • 3
@pracze-odrzenskie
- komornik ma prawo żądać informacji od pracodawcy o jego majątku,
- pracownik nie musi udzielić informacji gdzie jedzie i gdzie jedzie,
- jeżeli pracownik przyzna że samochód jest pracodawcy i nie weźmie samochodu pod dozór od komornika (komornik powinien pozostawić samochód pracownikowi, a ten zobowiązać się do udostępnienia samochodu komornikowi na jego wezwanie,) to komornik może "zabrać na lawetę"
@soul: jeszcze raz:
1.Czy komornik ma prawo żądać aby pracodawca natychmiast skontaktował się z pracownikiem celem zlokalizowania zadłużonego samochodu?
2.Czy pracodawca będzie miał problemy prawne jeżeli powie wprost-nie wiem gdzie jest teraz dokładnie mój pracownik z moim zadłuźonym samochodem-mam do niego numer ale go panu nie dam bo to ja mam dług a nie on.
@pracze-odrzenskie
komornik może żądać, a dłużnik może odmówić. Dłużnik nie może utrudniać egzekucji bo jest na to przepis karny, ale to nie znaczy, że musi pomagać. Jeżeli nie ukrywa majątku przed egzekucja, ujawnia go, a jedynie niewspolpracuje to zarzutu mu postawić nie można.