Wpis z mikrobloga

Moi drodzy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jeśli wasze perfumowe hobby sięga nieco dalej ponad samo "wąchanie" zapachów i chcielibyście poszerzyć horyzonty również, jeśli chodzi o wiedzę (o historii, składnikach, znaczeniu kulturowym perfum), polecam Wam książkę Joanny Mikołajczyk "Perfumy, attar i bahkur".

To właściwie jedyna dostępna na rynku pozycja dotycząca perfumiarstwa którą przeczytacie w języku polskim. Wydana w 2020 roku przez Wydawnictwo Akademickie „Dialog" przy patronacie Sense Dubai książka już swoim podtytułem "Przewodnik po świecie arabskich wonności" sugeruje, że na jej stronach znajdziemy opisy perfum w krajach Bliskiego Wschodu. I choć faktycznie temat Arabów i ich zapachów jest wiodącą osią narracyjną, nie jest to w żadnym wypadku książka wyłącznie o tym.

Na początku autorka serwuje nam rys historyczny - znaczenie i rozwój perfumiarstwa od prehistorii do współczesności. Dalej poruszany jest temat perfum w świecie arabskim - dokładnie wyjaśniane są pojęcia takie jak tytułowy attar, bahkur, przedstawiana jest rola kulturowa, religijna, społeczna zapachów na Bliskim Wschodzie jak również wpływ, jaki przez setki lat historii Arabowie wnieśli do światowego perfumiarstwa. W kolejnym rozdziale opisywane są wybrane składniki perfum - głównie te najpopularniejsze - zarówno pochodzenia zwierzęcego (np: cywet, ambra czy piżmo) jak i roślinnego (drzewo agarowe, bazylia czy jaśmin). Następnie autorka prezentuje nam bardzo szczególny i ciekawy związek między islamem a perfumami, by w sąsiadującym rozdziale - bardziej reportażowym - skupić się na subiektywnym opisie (autorka przebywała dłuższy czas w ZEA) Emiratów i ich perfumowych tradycji. Na kolejnych stronach znajdziemy wybrane firmy i salony perfumeryjne w ZEA (krótkie notki dotyczące firm przez nas kojarzonych takich jak Ajmal, Rasasi czy Lattafa, ale i mniej dostępnych u nas marek) i opis znaczenia kobiet w arabskim świecie perfumiarstwa.

W książce znajdziemy również rozdział poświęcony wybieraniu, aplikowaniu i przechowywaniu perfum, etnograficzny opis związków między perfumami a magią, folklorem czy mitologią jak również - na samym końcu książki - dłuższy fragment z recepturami. Autorka podaje nam arabskie przepisy na proste domowe perfumy, podpowiada jak zrobić bliskowschodni olejek różany, bakhur czy potpourri.

Książka nie jest długa (liczy sobie raptem 266 stron), co może być jednocześnie wadą i zaletą. Wadą z tego względu, że chętnie poczytałbym więcej, gdyż czyta się to lekko i przyjemnie (choć osoby kompletnie nie interesujące się historią i kulturą ludową raczej ominęłyby niektóre rozdziały). Zaletą, gdyż wiedza jest skondensowana i łatwa do przyswojenia. Jednocześnie nie jest to pozycja poruszająca tematy perfum i ich tworzenia od strony stricte chemicznej, molekularnej - to bardziej powoli płynący obraz perfum w kulturze, ich znaczenia w historii, genezy i korzeni w różnych częściach świata, związków z mitami czy zwyczajami, wciąż praktykowanymi w islamie i na Bliskim Wschodzie.

#ksiazka #czytajzwykopem #perfumy #gruparatowaniapoziomu #hobby
Pobierz TetraHydroCanabinol - Moi drodzy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jeśli wasze perfumowe hobby sięga nie...
źródło: comment_16593425900Yz4RRzji7oC0M9k6xs5da.jpg
  • 4