Wpis z mikrobloga

Doszedlem do wniosku ze post o zostaniu programista 1M byl labedzim spiewem i zostaje mi tylko usuniecie konta w niedalekiej przyszlosci.

Podsumowujac przygode z udzielaniem sie na wykopie, z rzeczy ktore pamietam:
- udalo sie 4 z Was wcisnac na pozycje za 120-250k EUR
- dwoch rodzynkow skonczylo w FANGu, w tym jeden negocjowal jak lew ( ͡° ͜ʖ ͡°)
- conajmniej 4 juniorow znalazlo 1. prace.
- sporo historii zwiazanych z awansami/negocjacjami

Nie mam weny do pisania, dla juniorow wszystko zostalo powiedziane a bardziej specyficzne posty dla programistow 1M nie maja tu za duzego wziecia. Dodatkowo poziom interakcji na wykopie dawno spadl ponizej akceptowalnego przeze mnie poziomu wiec pora zawijac wrotki ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Gdyby ktos byl zainteresowany ogarnieciem sobie poprzednich postow na zapas, ponizej daje linki w kolejnosci czytania.

1. Dlaczego juniorzy maja #!$%@? CV
https://www.wykop.pl/wpis/55681449/powiem-wam-dlaczego-rynek-juniorski-to-jest-k-a-dr/
2. Jak zrobic ciekawe portfolio jako junior, niskim kosztem
https://www.wykop.pl/wpis/59339889/bylo-juz-o-maksymalnych-zarobkach-w-it-w-europie-h/
2.a Pytanie ktore padlo dziesiatki razy w DMach - jak przejsc z poziomu juniora/mida na seniora.
Glowna roznica jest calosciowe podejscie do problemu, scope nad ktorym pracujecie i wiedza o system designie. Najlepiej zakrecic sie w firmie z wlasnym produktem, walczyc o jak najwieksze responsibility (i w perspektywie leadowanie projektem) a w miedzyczasie czytac ksiazki o designie podlinkowane w jednym z postow + uczyc sie na cudzych i swoich bledach.
2.b czy lepiej isc do FANGu teraz czy...
w 99% przypadkow odpowiedz brzmi im szybciej tym lepiej, zwlaszcza jezeli pracujecie w malej firmie / SH ktorego nikt nigdzie nie zna. Doswiadczenie z FANGu niezawsze bedzie cenniejsze od firm produktowych, ale za to otworzy wam drzwi do wiekszosci interview bo bedziecie "tym gosciem co 2 lata pracowal w Google" ( ͡° ͜ʖ ͡°)
3. Gdzie w Europie pracowac zeby zostac programista100k miesiecznie (troche zdeaktualizowany przez inflacje)
https://www.wykop.pl/wpis/56996059/ostatnio-kilku-mireczkow-mnie-zagadalo-na-pw-o-inf/
4. Czego potrzeba by zarabiac 1M rocznie netto na FV + kilka porad kontraktowych
https://www.wykop.pl/wpis/65056543/dobra-byl-rant-o-#!$%@?-cv-juniorow-miejscach-w-/
5. Opowiesc o interview na pozycje za ±2M rocznie
https://www.wykop.pl/wpis/66453715/tl-dr-odbylem-lacznie-2-5h-rozmow-o-prace-w-ktoryc/

#programowanie #programista1m #programista15k #naukaprogramowania #kryptowaluty
  • 71
  • Odpowiedz
@zarev: a można znaleźć fajną ofertę (dla mnie na obecnym etapie to około na rękę 40k pln/miesiąc) na backenda bez doświadczenia webowego, ale z dużym doswiadczeniem desktopowym (C#) i mindsetem do czystego, spójnego, zrozumiałego, bezstanowego i modularnego kodu (po prostu dobrego kodu)? Mówimy o osobie która ogarniała projekty i ludzi pod sobą. W praktyce byłby to ktoś do pisania/organizacji kodu wewnątrz serwisu. Koncepcje architektoniczne/systemowe na wyższym poziomie chciałbym załapać dopiero po
  • Odpowiedz
@ElonMelon: 250k brutto na UOP + 350k w stocku co vestuje kwartalnie, czyli ok 50k / mc lacznie z usrednieniem co 3 miesiace. Idz do Google, patrzac ze jestes L4 to na poczatku kariery szczegolnie Ci sie to oplaci, po roku mozesz przeniesc sie do Zurichu albo znalezc lepsze zdalne zatrudnienie. Swoja droga od kontaktu z Google, do oferty jest jeszcze dluga droga..

Przypadkiem czasy się nie zmieniły i firmy przestały
  • Odpowiedz
@Lunatik: Skąd takie kwoty? To jest około 130k na USD, możliwe, ale to przeważnie w przypadku downlevelowania kogoś doświadczonego i wtedy widelki wpadają w zakres L5. Powiedz więcej bo już nie mam styczności z g, więc jestem ciekaw. Po drugie nawet levels wskazują o wiele niższa stawkę na L4.
  • Odpowiedz
@ElonMelon: zawsze mozesz wziac, nie zupdateowac LinkedIna, odbyc rozmowy z googlem i rzucic nowa robote po 2-4 miesiacach jak tamten proces sie zakonczy
  • Odpowiedz
@zarev a bez jakiejkolwiek umiejętności programowania za to z mocnymi umiejętnościami miękkimi + angielskim ds się coś znaleźć w niższych kwotach? Czy skill programowania jakiegokolwiek języka to must have?
  • Odpowiedz
@matnos: ale nie wiem o co pytasz? Bez wiedzy domenowej nikt Ci nie zaplaci powaznej kasy za sam fakt mowienia po angielsku, przeciez wtedy kazdy native by mogl tyle zarabiac
  • Odpowiedz
@ElonMelon: polecam wykupić premium na leetcodzie i poprzerabiać ich działy z "learning", w szczególności grafy, programowanie dynamiczne i drzewa a potem robić ile się da z "top Google questions". Mi, z jakimiś podstawami z DS A, przygotowania zajęły niecały miesiąc intensywnej nauki.

A i to że rekruter ci powiedział, że rekrutacja jest na L5 to wcale nie oznacza, że jak ja przejdziesz to dostaniesz ten lvl. Downleveling jest częstym przypadkiem w
  • Odpowiedz
Doszedlem do wniosku ze post o zostaniu programista 1M byl labedzim spiewem i zostaje mi tylko usuniecie konta w niedalekiej przyszlosci


@zarev: przeciez pisales to juz 3 mies temu, po #!$%@? tu jeszcze jestes? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz