Wpis z mikrobloga

Istnieje ponad 3000 udokumentowanych bogów czczonych przez różne kultury i religie w całej historii ludzkości. Nie wierzysz w 2999 z nich. Jesteś już w 99,97% ateistą. Czy to naprawdę taki przeskok, żeby nie wierzyć w jeszcze jednego?

#katolicyzm #religia #ateizm
  • 35
  • Odpowiedz
a jeśli wierzę we wszystkich?


@kubako: wielu się wyklucza bo np. religie twierdzą, że są stwórcami świata albo jedynymi istniejącymi bogami. To swoją drogą też powód, dla którego zakład Paskala nie działa.
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Nupharizar: myślę że ateizm może przyjąć dwie ścieżki
1. Nie wierzę, ale szanuje to że inni wierzą
2. Nie wierzę, przekonuje wszystkich do tego

Jeśli jesteś opcją 2 to zastanawia mnie skąd taka misja i nie różnisz się dla mnie zbyt wiele od fanatycznych wyznawców którejś religii
  • Odpowiedz
@barwus pierwsza nie wyklucza drugiej. Poza tym możesz być bardziej kreatywny i wymyślić więcej ścieżek, serio inni ateiści też istnieją. I w sumie to co piszesz można powiedzieć również o osobach wierzących.
  • Odpowiedz
@barwus: Gdyż potem ludzie mający urojenia dochodzą do władzy i bez sprzeciwu społecznego ustalają głupie prawo dla wszystkich na podstawie swoich wierzeń. Tu jest problem, a nie że sobie w coś tam wierzą
  • Odpowiedz
Jeśli jesteś opcją 2 to zastanawia mnie skąd taka misja i nie różnisz się dla mnie zbyt wiele od fanatycznych wyznawców którejś religii


@barwus: Bo to osoby wierzące na podstawie swojej wiary - w zależności od wyznania - okaleczają swoje dzieci (choćby przez obrzezanie), stosują na nich rytuały mogące prowadzić do śmierci (znowu obrzezanie przez fatalne warunki w jakich często się tego dokonuje, ale również chrzest przez zanurzenie dziecka -
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Proxnik: jasne że można to samo powiedzieć o wierzących.
Tych którzy wierzą sobie w spokoju, nie narzucają mi swoich przekonań szanuje i nawet lekko zazdroszczę że mają coś takiego jak wiara co potrafi im dać trochę siły i nadziei.

Mogę wymyślić też więcej ścieżek ale jeśli chodzi o podejście do narzucania swoich przekonań to będą one lekko zmodyfikowanymi wersjami tego co napisałem, chyba że wymyślimy inne kategorie podziałów ale to
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@zwierzak40: ok, tutaj chce podkreślić że porównałem opcje druga z religijnymi fanatykami, wiec ludzi religijnych, którzy narzucają swoje przekonania innym też nie dążę z tego powodu szacunkiem.

Nie pochwalam rytuałów które są niebezpieczne dla życia, tutaj niewiele mogę dodać.

Wmawianie rzeczy niezgodnych z nauką - tu też uważam że Kościół powinien się nieco rozwijać, jak jeszcze miałem w sobie trochę więcej wiary uważałem że biblia to tylko symbole, gdzie to nie do końca jest tak że cyk, powstał człowiek w formie homo
  • Odpowiedz
Ale jeśli zaczniesz zaczepiać mnie na ulicy i przekonywać do swoich racji to czy będziesz wyznawca KK, Megawonsza9 czy ateizmu to Twoje zachowanie nie spotka się z moim zainteresowaniem


@barwus: Nigdy nie zaczepiam na ulicy. Twój komentarz brzmiał jak by każdy ateista przekonujący innych był fanatykiem. Ja tylko wskazuje, że ateiści często walczą po prostu o prawa człowieka, bądź neutralność wspólnego pabstwa czy instytucji, które przez wierzących jest im (albo
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@barwus: Do kogo i tak nic nie dociera, to i to nie dotrze. Zdaje się że niezależnie od formy podania. Ale na przykład dla mnie, jako dla bardzo wierzącego katolika, to właśnie takie wpisy i temu podobne były zapalnikiem. To od zauważania w różnych miejscach w internecie takich wpisów zacząłem powoli odchodzić od tej szkodliwej religii. I to nawet nie chodziło stricte o treść, a bardziej o to, że naturalnie
  • Odpowiedz
@j557: Religia działa w drugą stronę, a ty nie masz pojęcia o historii. Prawo zawsze było na bazie religii, a wszystko dlatego żeby zmusić ludzi do jego przestrzegania w inny sposób niż batem. Jeżeli przyjmujemy że religia jest wymysłem społecznym, to przyjmujemy też że religia powstała w tym celu w którym wszyscy jak dotąd się zgadzają, w celu kontroli.
  • Odpowiedz