Wpis z mikrobloga

Zrobiłem płytkę drukowaną z użyciem drukowanej w 3D maski do naświetlenia farby UV rozprowadzonej wałkiem. Plik do generowania wydruku i więcej info jest pod filmem ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nie jest to super dokładna metoda, ale do prostych płytek jest OK i nie wymaga wywoływacza, można wytrawiać zaraz po samym naświetleniu.
#druk3d #elektronika #pcb #diy #lutowanie #elektronikadiy
bero33bb - Zrobiłem płytkę drukowaną z użyciem drukowanej w 3D maski do naświetlenia ...
  • 18
  • Odpowiedz
@Portier-Harry_Portier: próbowałem i jest to dokładniejsze, ale 1. jeśli folia się przyklei do farby to jest lipa, 2. atrament/toner nie jest w 100% czarny, a folia nie przepuszcza UV w 100%. Dlatego przy użyciu folii naświetlenie trwa dłużej niż przy szablonie 3D, ale jeśli będzie trwało za długo, to naświetli się cała płytka, razem z zakrytymi obszarami. Natomiast wydruk 3D blokuje 100% UV i przepuszcza 100% tam gdzie są dziury, więc
  • Odpowiedz
Jeszcze nie mam. Nie kuś.


@Portier-Harry_Portier:

jak lubisz sie bawic w DIY, to kupujesz sam ekran do drukarki zywicznej, oswietlacz led UV i sterownik ekranu. Ale ze drukarka wychodzi niewiele drozej... ;)

Nawet najgorsza drukarka zywiczna bedzie lepiej sie sprawowac, niz robienie tego na drukarce FDM :D
  • Odpowiedz
@Jarek_P:
1. Ponad tydzień czekania (z polski dłużej)
2. Nadal mozna kilka złotych oszczędzić jak się zrobi pomylke
3. Dla frajdy. Inny koleś z YouTube sam robi metalozację otworów. Dlaczego? Bo chciał sprawdzić czy umie.
  • Odpowiedz
@Felonious_Gru: @hrumque:
ja generalnie przymierzam się od dawna więc pewnie czekam "aż wreszcie ktoś..."
do zapędzenia mojej drukarki żywicznej do takiej roboty przy płytkach.

nikt wcześniej nie docenił, ale koleś uzyskał płytkę z soldermaską, co w warunkach amatorskich nie występuje, a jest dobrem

można na prawdę pokusić się o to żeby drukować na samej płytce np. obszar do trawienia, a potem soldermaskę czy nawet opisy

drukarka żywiczna aż się prosi
  • Odpowiedz
@Felonious_Gru: nie występuje bo mi znajomy wujka szwagra co w ameryce był powiedział bo zna kogoś kto był i widział ( ͡° ͜ʖ ͡°)

w praktyce to jak pociągnął ktoś kalafonią rozpuszczoną w alkoholu to jest git, bo i tego się nie chce

ale wracając do drukarki, ona po prostu druknie co nam potrzeba, jedna maszyna do wszystkiego, kilka sekund naświetlania i mamy solder i opisy
  • Odpowiedz
kalafonia się klei,


@Felonious_Gru: klei się rozpuszczona w alkoholu. Za czasów samodzielnie robionych płytek używałem kalafonii rozpuszczanej w Nitro, błyskawicznie wysychała dając szklistą, nieklejącą warstwę. Tylko smrodek był.
Generalnie, płytki sam robiłem długo. Kalafonia, cynowanie (pasta "cynowa" do rur Cu i hotairem podgrzewałem aż się wtopi, dawało ładną, profesjonalnie wyglądającą warstwę), opisy (normalnie termotransferem). Ale rozdzielczości dostępne przy amatorskich metodach, brak metalizacji otworów, soldermaski, wiercenie... tak, wiem, że jedno i drugie
  • Odpowiedz