Wpis z mikrobloga

20. Prosimy nie wnosić własnego alkoholu, w przypadku naruszenia tego zakazu alkohol będzie konfiskowany, a gość zobowiązany będzie zapłacić karę umowną w wysokości 50 zł/butelka.


Tak sobie czytam regulamin klubu xdemon i ciekawi mnie co w przypadku gdy nie zapłacimy takiej kwoty, sprawa w sądzie?

We własnym zakresie mogę napisać regulamin swojej działki i zobowiązywać ludzi wchodzących w butach na teren mojej działki do uiszczenia opłaty?

#prawo #pytanie #pytaniedoeksperta #wroclaw
  • 31
@cionczyk: pierwsza jest konstytucja. Prawa mniejszej rangi nie mogą być sprzeczne z prawem wyższej rangi. Jeśli ja np podpisze umowę z pracownikiem żeby pracował 20h dziennie to taka umowa jest gowno warta bo stoi w sprzeczności z prawem pracy. Klub może cię nie wpuścić za swój alkohol albo poprosić cię o opuszczenie lokalu za to ale nie może ci go zabierać i obciążać kosztami.
@cionczyk:
Konstytucja
Ratyfikowane umowy międzynarodowe
Ustawy
Rozporządzenia
Rozporządzenia z mocą ustawy
Akty prawa miejscowego.
Kradzież jest niezgodna z ustawą a regulamin lokalu jest niżej niż akty prawa miejscowego. Nie mogą ci niczego zabrać bo to kradzież i reguluje to ustawa. A żądanie zapłaty to już w ogóle podchodzi pod wymuszenie co tez jest karalne. Ale weź pod uwagę, że nie żyjemy w USA gdzie się możesz o wszytsko sądzić. Policji się
@kanciak12: Owszem, regulamin lokalu jest niżej niż akt prawa miejscowego, ale żaden z aktów wyższego rzędu nie nakazuje przedsiębiorcy akceptowania klientów z własnym alkoholem. Gwarantuję ci, że regulamin tego klubu był pisany przez prawnika, który doskonale wie co można a czego nie można. Policja nie ma tu nic do rzeczy, bo wchodząc na teren lokalu akceptujesz regulamin, czyli zawierasz umowę cywilną.
@cionczyk: @Adams_GA

czaje, nie jestem prawnikiem. Pisałem ze klub może cię nie wpuścić przez alkohol lub poprosić o opuszczenie jak wyjdzie, że masz swój. Ale jak w regulaminie będzie, że jeśli masz swój alkohol to łamią ci rękę to tez będzie legalne, bo wchodząc zgodziłeś się na regulamin?
@cionczyk: to podam przykład o którym tu piszemy. Jakim prawem klub xdemon może konfiskować mój alkohol, przecież to kradzież która jest zakazana ustawą. Co ma za znaczenie czym klub xdemon się zajmuje? Nie można kraść i tyle.
@buonaparte: zgodnie z tym co jest na umówię, najczęściej jest tak, że zadatek nie podlega zwrotowi. To inna sytuacja bo masz podpisy stron itp. Wchodząc do lokalu raczej nie podpisujesz, że zapoznałeś się z regulaminem. Zadatki po za tym reguluje kodeks cywilny.