Wpis z mikrobloga

Ukraina może otrzymać zachodnie odrzutowce i szkolenie pilotów, aby pomóc w konflikcie z Rosją, powiedział szef sztabu Sił Powietrznych USA gen. CQ Brown, Jr, ale nie wie dokładnie, jakiego rodzaju byłyby to odrzutowce.


Szkolenia już trwają

Przewodniczący połączonych sztabów gen. Mark Milley - w osobnym wystąpieniu w środę - podkreślił, że żadne decyzje nie zostały podjęte.

Podczas środowego spotkania Aspen Security Summit w Aspen w stanie Kolorado, Brown zasugerował, że pomysł wysłania zachodnich odrzutowców na Ukrainę jest obecnie rozważany.

"Są amerykańskie [odrzutowce], jest Gripen ze Szwecji, jest Eurofighter, jest [francuski] Rafale. Więc jest wiele różnych platform, które mogłyby trafić na Ukrainę" - powiedział w odpowiedzi na pytanie, czy USA mogłyby być skłonne sprzedać lub dostarczyć Ukrainie amerykańskie odrzutowce. "Nie mogę powiedzieć dokładnie, co to będzie" - dodał.


https://www.defenseone.com/threats/2022/07/the-d-brief-july-20-2022/374696/

i jeszcze komentarz/cytat z kolejnej wypowiedzi

USA byłyby otwarte na dyskusję o przekazaniu Ukrainie swoich samolotów ataku naziemnego A-10 "Warthog" - poinformował sekretarz ds.

@usairforce zaznaczył. Frank Kendall wymienił starzejące się samoloty wojenne jako jedne z tych, które Siły Powietrzne będą porzucać, aby skupić więcej dolarów na nowoczesnych programach. Zapytany, czy USA mogłyby przekazać A-10s Ukrainie, the @usairforce

Secretary Frank Kendall powiedział #aspensecurity to zależy od Kijowa i jego potrzeb: "Będziemy otwarci na dyskusje z nimi na temat tego, jakie są ich wymagania i jak moglibyśmy je zaspokoić"


Ja bym właśnie najbardziej stawiał na A-10. Ukraina stosuje Su-25, ale ilość części zamiennych jest ograniczona. Zapasy bomb i rakiet też nie jest zbyt duża. Wczoraj trafiłem już na informacje, że ukraińskiej armii skończyły się już prawie całkiem pociski kalibru 152 mm. Więc coraz bardziej polegają na zachodnich systemach artyleryjskich. Z lotnictwem będzie niedługo podobnie A-10 może zastąpić Su-25

A-10 jest wyposażony w możliwość przenoszenia bomb naprowadzanych przez GPS i laser, takich jak GBU-39 Small Diameter Bomb, bomby serii Paveway, Joint Direct Attack Munitions (JDAM), Wind Corrected Munitions Dispenser oraz bomby szybujące AGM-154 Joint Standoff Weapon.[81] A-10 zwykle latają z podajnikiem ALQ-131 Electronic countermeasures (ECM) pod jednym skrzydłem i dwoma rakietami powietrze-powietrze AIM-9 Sidewinder do samoobrony pod drugim skrzydłem.[82]


W mojej opinii przekazanie A-10 to opcja minimum rozważana przez Amerykanów. Szczególnie że amerykański mon próbuje pozbyć się A-10 od laty

==============================
Zbiórka na karetkę dla szpitala
Zrzuta na polskie drony dla Ukrainy
#rosja #wojna #ukraina #aryoconcent #donbaswar
Aryo - > Ukraina może otrzymać zachodnie odrzutowce i szkolenie pilotów, aby pomóc w ...

źródło: comment_1658384194CMWVae9jP3Drdy6Nly49Z4.jpg

Pobierz
  • 72
Ciekawi mnie dlaczego tyle informacji na temat obecnych i planowanych działań podawanych jest do opinii publicznej. Skuteczniejsze byłoby nie mówienie o tym, a działanie z zaskoczenia, aby rosja nie mogla sie zbroić i przygotowywać na takie nowości. Czy zle mi sie wydaje ?
@PaulVale: Czy mówienie o Himarsach coś zmieniło? Nie. Nie da się błyskawicznie dostosować. Rosjanie zaangażowali 100% swoich możliwości.

Tak jest np. z himarsami. Jak Rosjanie chcą osłonić swoje magazyny przed tymi rakietami, to muszą przesunąć OPL z innego miejsca, jak odsłaniają się w innym miejscu, to Ukraińcy walą tam, gdzie OPL nie ma. Przewaga w zwiadzie to wspaniała rzecz ¯\_(ツ)_/¯
@Aryo: Jaki to niby ma sens? Ten samolot potrzebuje doktrynalnie i osiągowo przewagi lub nawet dominacji powietrznej do bezpiecznego operowania, czego Ukraińcy nie są w żaden sposób osiągnąć. Pomimo strasznego nadmuchania "boskiej" roli tego samolotu to dalej samolot starych czasów i koncept samolotu z lat 70-80. Wątpliwe też że USA chciało by podarować akurat ten model samolotu gdyż sami go już nie produkują a wznowienie produkcji jest niemożliwe i nieopłacalne.
Wątpliwe też że USA chciało by podarować akurat ten model samolotu gdyż sami go już nie produkują a wznowienie produkcji jest niemożliwe i nieopłacalne.


@Marsu335: ale po co mają produkować sobie jak amerykanie dążą do ich wycofania?

to dalej samolot starych czasów i koncept samolotu z lat 70-80.


Dokładnie i zastąpiłby przetrzebione Su-25. Jak to wygląda z zachodnią bronią w większości? No właśnie tak, że Ukraińcy dostają w większości stare systemy.
@Aryo A-10 to logiczny wybór o którym od dawna się mówiło, ma podobne zdolności do SU-25 i na dodatek USA posiada dużą ilość części zamiennych na długie miesiące walk. F-16 i F-15 to było od dawna mało prawdopodobne.
@Aryo: A10 są doktrynalnie podobne w zastosowaniu do Su, ale wolniejsze.

Niemniej - to bardzo nowoczesne platformy z bardzo skomplikowaną awioniką, z którą Ukraińscy piloci nie mieli do czynienia. Plus z bardzo dużą różnorodnością systemów uzbrojenia. Są jednomiejscowe, więc wszystko musi ogarnąć pilot.

To są długie miesiące szkolenia dla obecnych pilotów, na symulatorach i na poligonach zanim to ogarną.

Życie to nie DCS.