Wpis z mikrobloga

Związek Banków Polskich wylicza, że łączny koszt ustawy o finansowaniu społecznościowym i wsparciu kredytobiorców, wprowadzającej wakacje kredytowe i nakładającej na banki obowiązek dodatkowego zasilenia Funduszu Wsparcia Kredytobiorców oraz dopłaty do Funduszu Stabilności może sięgać dla sektora bankowego 35-36 mld zł w ciągu dwóch lat.

Ktoś powie: no hehe dobrze, rozkułaczyć. A ja na to, że z ekonomicznego punktu widzenia to zrzucimy się na to wszyscy, aby było na miniratki niewielkiej części obywateli.

A to jest akt pierwszy. Millenium tak dostanie po kieszeni, że wdraża już plan naprawczy. Klienci tego banku z pewnością będą zachwyceni. Z kolei Commerzbank, właściciel mBanku, zapowiada procesy przeciwko Polsce w trybunałach arbitrażowych.

Bal więc trwa, niczym z okazji covidowych dotacji dla braci golec i bednarka. A skutki będą pewnie za ok. 2 lata. Zawołam do tego wpisu.

#nieruchomosci #gielda #ekonomia #gospodarka #takbedzie
  • 167
@pomidorowymichal1, @mtmtk
Ja się zgadzam, że te pieniądze to nie są te z kupki,l. Zgadzam się też, że one znikną w momencie spłaty kredytów.
Natomiast mi chodzi, że dopóki kredyty nie są spłacone to defacto w obiegu jest więcej pieniędzy. A to wynika z systemu rezerw cząstkowych. Bank musi trzymać w depozycie tylko 5%, resztę można obracać w formie kredytów. W ostatnich latach akcja kredytowa była tylko zwiększana. A szczególnie miało
@lipszczak: no dobra - tak. Ale żaden to magiczny mechanizm nie jest ani wielki spisek tylko dość krzywy sposób patrzenia na daną sprawę.

Osoba A: ma 1000 zł i pożycza osobie B
Osoba B: bierze pieniądze i daje je osobie C na przechowanie na rok
Osoba C: pożycza pieniądze osobie D na pół roku

Teoretycznie:
Osoba B ma 1000 zł
Osoba D ma 1000 zł

w takim układzie na rynku jest
Pobierz pomidorowymichal1 - @lipszczak: no dobra - tak. Ale żaden to magiczny mechanizm nie j...
źródło: comment_1658691375oNICvrYHoqUlPXsBJtJtVj.jpg
@pomidorowymichal1:
Ok, pokazałeś wykres, który potwierdza, że być może u nas kredyty rzeczywiście nie mają aż takiego wpływu na ilość pieniądza.
Natomiast odnosząc się do Twojego przykładu, to owszem nie byłoby możliwe użycie wszystkich pieniędzy, ale w obecnych czasach gdy pieniądz to tylko cyferki w komputerze. To śmiem twierdzić, że jest to bardzo realne, że bez problemów mógłbyś użyć tych pieniędzy. Nie mam wiedzy, czy jest jakieś prawo bankowe poza rezerwą
Nie mam wiedzy, czy jest jakieś prawo bankowe poza rezerwą obowiązkowa, która reguluje stosunek depozytu do kredytu.


@lipszczak: ja cie prosze...

https://www.bankingsupervision.europa.eu/legalframework/regulatory/html/index.pl.html

nawet sobie nie wyobrażasz tego jak bardzo sobie nie wyobrażasz ile jest regulacji na rynku bankowym, to są grube tysiące stron regulacji i przepisów dotyczących WSZYSTKIEGO. W S Z Y S T K I E G O.

Samo CRR ma 700 stron https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:02013R0575-20200627&from=EN a tylko do tego aktu masz
@pomidorowymichal1: ja powiedziałem, że nie mam takiej wiedzy, a nie że takich regulacji nie ma. Być może niejasno się wyraziłem, a chciałem tylko napisać że to wynik mojej niewiedzy i tego, że nie jestem fachowcem :) zakładałe, że są na to przepisy, tylko poprostu ich nie znam. Tak czy siak, dzięki za informację i rzeczową odpowiedź.