Wpis z mikrobloga

Na wypoku są wszyscy specjaliści i ludzie z całego świata, więc i zapewne będą z #holandia

Byłem na wycieczce w Amsterdamie i mam kilka pytań, może ktoś mi wyjaśni.

1. Przede wszystkim zauważyłem sporo ogłoszeń o pracę. Jakie jest bezrobocie w tym mieście? I jakie zarobki, że tak trudno znaleźć sprzedawców?
2. Na prawie każdym coffieeshopie jest ogłoszenie o pracę. Dlaczego ludzie tam nie chcą pracować?
3. Zauważyłem, że od czasu ostatniego pobytu (jakieś 10 lat temu) bardzo wzrosła liczba obcokrajowców. Jak wyglada ich integracja i aklimatyzacja w mieście?

Dwa kolejne dotyczą transportu.

4. Czy macie podobne spostrzeżenie, że Holendrzy jeżdżą bardzo agresywnie? Niemców są jacy są, ale wpuszczają, są bardziej wyrozumiali. A tu nikt dosłownie nie wpuści, a dodatkowo jeszcze strąbią.
5. Po co jest bezsensowne ograniczenie do 100 km/h na autostradzie? Czy w praktyce można je trochę przekraczać?

I ostatnie, transportowo-narodowe:

6. Dlaczego wzdłuż autostrady ludzie masowo mają flagi? Np. wiszą na wiaduktach. Pic rel. A na niektórych wiaduktach stali z flagami i machali do ludzi. Sprawdziłem, żadnego święta narodowego ostatnio nie było…

Sorry za tyle pytań ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#amsterdam
Pobierz
źródło: comment_1658256295gzOXBI8Ox5miHYxZjhaitY.jpg
  • 7
@chud: odpowiem jako specjalista(5miesiecy w nl) tylko na kilka pytań
1. Myślę że to wynika z tego że jest łatwo zmienić pracę jak nie masz kontraktu, lepsza płaca przyciąga więcej oczu
Na 2 i 3 Ci nie odpowiem, do kofikow nie chodzę, a jestem z krótko żeby ocenić asymilację.
4. Myślę że jest okej, mi się przez tyle czasu nie zdarzyły jakieś sytuację stykowe, a jeżdżę autostrady+drogi lokalne
5. Różnie, część
@J4Y2K: No i to już jest konkret, dzięki! A orientujesz się jak z zarobkami? Tak średnio, mniej więcej chociaż. Jest tam dość drogo, jak wyglądają stosunki zarobków do kosztów życia?
3. Zauważyłem, że od czasu ostatniego pobytu (jakieś 10 lat temu) bardzo wzrosła liczba obcokrajowców. Jak wyglada ich integracja i aklimatyzacja w mieście?


@chud: Większość muzułmanów i czarnych gada po holendersku. Szczególnie muzułmanie - większość się tutaj urodziła i nawet rodzina między sobą tylko po holendersku mówi.
Polacy to często inna bajka trochę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

4. Czy macie podobne spostrzeżenie, że Holendrzy jeżdżą bardzo agresywnie?
@chud: na tygodniowe zakupy dla dwóch osób to ja z moim różowym wydajemy około 60/70 euro, zarabiamy niewiele więcej niż 11,29 czyli chyba minimalna teraz, jak nie wynajmujesz całego mieszkania to myślę że da się wyżyć na w miarę przyzwoitym poziomie
Edit: mieszam praktycznie w Amsterdamie, na południu płacą trochę więcej bo Belgia przyciąga zarobkami i bonasami
@chud 1 & 2 sporo ogłoszeń, bo pracowników brakuje wszędzie prawie. Do tego dodaj politykę rządu NL, która młodych wypycha do szkół i na studia (Holandia ma stawki wiekowe, które powodują, że przed 21r życia, średnio opyla się pracować). Przez to takie prace, na których np. w PL dorabiają sobie ludzie nastoletni - tutaj są nieobsadzone w 100%, bo nie ma kim po prostu. Coffieshop raczej niczym nie różni się od takiego