Wpis z mikrobloga

Cześć, pytam jak najbardziej poważnie, choć wiem że robię to na forum ze śmiesznymi obrazkami :P mam teraz 50k na koncie, które chcę włożyć w nadpłatę kredytu hipotecznego. Haczyk polega na tym, że jeszcze przez rok obowiązuje mnie karencja 3%, stąd moim obecnym celem jest tak zainwestować te 50k, żeby na 100% urosło choć troszeczkę, najlepiej powyżej inflacji. W pekao dostałem propozycję: gwarantowane 5%, przy pomyślnych wiatrach 9%.

Jeśli ktokolwiek potrafi ocenić tę ofertę, bądź zaproponować coś lepszego (przypominam, "inwestycja" potrwa tylko rok), zamieniam się w słuch!
#inwestycje
  • 14
@jurgen2: oferta zbliżona do obligacji czy lokat a na rok chyba nie znajdziesz czegoś dużo lepszego albo będzie cię to kosztowało więcej czasu niż 500zl x procent wiecej
@jadezagranice: Pozwól, że zacytuję sam siebie sprzed trzech minut: "żeby na 100% urosło choć troszeczkę". Innymi słowy, rozpatrzę tylko opcje które dają 0% szansę na stratę choćby złotówki
nie oczekuję zysku na poziomie wygranej w totka, wystarczy że kasa nie będzie leżeć przez rok bezczynnie :)


@jurgen2: A policzyles czy czasem nie mozesz se tej karencji po prostu olac?

Co bedzie lepsze:

nadplata teraz z karecja czy nadplata za rok (tej samej ilosci gotowki).

W skrocie. Ile zyskasz na mniejszych rataach przez ten rok vs ile zaplacisz karencji.
Ja nadplacilem juz po karencji wiec nie wiem jak to dziala
@gorzki99: to teraz mam dla Was niezłą anegdotę: na wszystkich blogach finansowych radzą, by: A) skrócić okres kredytowania zamiast wysokość raty i B) pójść do placówki swego banku by pokazał symulację, jak wyjdziemy na takiej nadpłacie. I co mi powiedziały babki w placówce? "Ee, my nie mamy takich narzędzi, kalkulatora nadpłaty"...
Czyli i tak nie wiem ile miałby rata zmaleć, czy przebije to 3% z 50k, jaka różnica w zmianie okresu
@jurgen2: To ja mam dla Ciebie nie anegdote a pewna rade (za free - wiec sie przynajmniej nad nia zastanow a moze i docenisz)

Mysl a nie patrzaj jak obce Ci osoby costam radza (a tymbardziej banki)

Zrozum mechanizmy jakich chcez uzyc a potem POMYSL.

Jasne ze ze wszelkich kalkulacji skrocenie okresu obniza koszty. Spoko. Tak jak koszty obniza wziecie kredytu na krotszy okres niz dluzszy.

Jak bralem kredyt to wiedzialem
@gorzki99: Mamy inne strategie: kredyt hipoteczny chcę zbić, żeby "odzyskać" pieniądze i zrealizować za nie moje plany, a też nie potrzebuję niższej raty. Cokolwiek się nie wydarzy- dam radę.
Mamy inne strategie: kredyt hipoteczny chcę zbić, żeby "odzyskać" pieniądze i zrealizować za nie moje plany, a też nie potrzebuję niższej raty. Cokolwiek się nie wydarzy- dam radę.


@jurgen2: Spoko. Ja nie chcialem Cie przekonywac do moich strategii a jedynie do tego zebys na pewno wiedzial co robisz a nie "bo analitycy tak mowia.

Jak sie wie co sie robi to jedyna dobra strategia. Jak sie lucha kogos to juz mniej.