Wpis z mikrobloga

Państwo grozy >>> ZNALEZISKO

Polecam dość przygnębiający art. z KP.
Początek:

Minął miesiąc, odkąd na łamach Wirtualnej Polski ukazał się wstrząsający reportaż Piekło u zakonnic Szymona Jadczaka i Dariusza Farona, o sytuacji podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie, bogato ilustrowany zdjęciami dzieci skrępowanych czym popadło – to szalikiem, to rajstopami. Dzieci były tam bite, wiązane, poniżane słownie. Medialny skandal, emocje i gniew potrwały ze dwa tygodnie. Co dziś z nich zostało?


oraz fragmenty:

Libura oraz inni eksperci (m.in. Agnieszka Dudzińska, Katarzyna Roszewska) w tematycznych wypowiedziach podkreślali, że największe tabu to wciąż niepełnosprawność intelektualna. Ten rodzaj niepełnosprawności budzi lęk i agresję, prowokuje kpiny. Wiedza o nim jest nikła. Orzecznictwo nie przykłada się do szczegółowego rozpoznawania zaburzeń zachowania, które mogą mieć różnorodne przyczyny i objawy, często są sprzężone z innymi jednostkami diagnostycznymi, co indywidualizuje potrzeby jeszcze bardziej. Za orzeczeniami czy diagnozami nie idą wskazania, niezbędne do zaplanowania jakiejkolwiek rehabilitacji oraz innej pomocy. Z tak zwanymi trudnymi przypadkami nie dają sobie rady dzienne placówki, w tym szkoły. Osoby najbardziej nieprzewidywalne w zachowaniu, autoagresywne i agresywne często są z nich usuwane.

Rodzic jest czymś w rodzaju maszyny do zapewniania wszystkiego. Gdy zdecyduje się pobierać 2119 złotych miesięcznie świadczenia pielęgnacyjnego, by zostać całodobowym opiekunem dziecka (rehabilitantem, nauczycielem, asystentem, fundraiserem…), zostaje dodatkowo upokorzony zakazem dorabiania do tej kwoty. Na forach młode mamy pytają, czy będąc na świadczeniu, mogą posłać dziecko do przedszkola. Tymczasem ponad 900 polskich DPS-ów to tysiące etatów. Na jednego podopiecznego DPS dostaje średnio 4–5 tysięcy zł miesięcznie. Ręka w górę, kto widzi tu sens.

Wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami to taki wymyślony świat. Przypomina statek widmo, dryfujący w nieokreślonej przestrzeni, na niedoprecyzowanych zasadach. Nie wiadomo dokąd i po co. Zdarza mu się dopłynąć do piekła.


#niepelnosprawnosc #niepelnosprawni #zaburzeniapsychiczne #polska #zdrowie #spoleczenstwo #psychologia #psychiatria
#mikroreklama
Pobierz
źródło: comment_1658233713q8dTnep6mPDYW2wyv1ywGi.jpg