Wpis z mikrobloga

Cześć, przygotowałem podsumowanie informacji o wakacjach kredytowych wynikających z ustawy z 7 lipca 2022 o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Ustawa została w poprzednim tygodniu podpisana przez Prezydenta RP. W życie wchodzi 29 lipca 2022.

Przygotowałem również kalkulator opłacalności wakacji kredytowych i wzór wniosku. Do pobrania pod poniższym linkiem
https://biurokredyt.usermd.net/

Wakacje kredytowe, czyli zawieszenie spłaty dostępne będą w przypadku jednej umowy kredytu hipotecznego spełniającego następujące warunki:
- waluta PLN,
- data udzielenia do 1 lipca 2022,
- co najmniej 6 miesięcy do końca spłaty,
- umowa kredytu została zawarta w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych.

Co oznaczają własne potrzeby mieszkaniowe?
Własne potrzeby mieszkaniowe nie mają definicji. Można posiłkować się ustawą o PIT (art. 21, ustęp 25), gdzie występują własne cele mieszkaniowe, jednak prawdopodobnie ustawodawca celowo użył słowa potrzeby. Po konsultacjach doszliśmy do wniosków, że istotne jest, aby w momencie zawierania umowy kredytowej przeznaczeniem kredytu były potrzeby mieszkaniowe. Później potrzeby mieszkaniowe mogą ulec zmianie. Daje to szanse na wakacje nawet w przypadku wynajmu i refinansowania. Zaznaczam, że jest to jedynie własna interpretacja.

Czy wakacje kredytowe będą dostępne w przypadku czasowo stałego oprocentowania?
Tak. Ustawa nie różnicuje rodzaju oprocentowania.

Czy wakacje kredytowe negatywnie wpłyną na zdolność i wiarygodność?
W niektórych mediach pojawiły się informacje o negatywnych konsekwencjach skorzystania z wakacji kredytowych w postaci utrudnień w uzyskaniu kolejnego kredytu w przyszłości.
Zapytałem różnymi kanałami (zewnętrznymi i wewnętrznymi) kilkanaście banków o wpływ wakacji kredytowych na możliwość uzyskania kolejnego kredytu w przyszłości. Część banków podała, że nie będzie miało to wpływu na ocenę kredytową, wiele podało, że nie ma jeszcze wytycznych. Informacje o tym, że może mieć to wpływ na decyzję kredytową pojawiły się tylko w dwóch bankach, z zastrzeżeniem, że nie jest to ostateczne stanowisko banku.
Wakacje kredytowe nie wpłyną też negatywnie na scoring BIK, jednak informacja o korzystaniu z wakacji będzie tam widoczna.
Przypomnę również odpowiedź Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów Piotra Patkowskiego na pytanie Senatora Grzegorza Biereckiego o możliwe negatywne konsekwencje skorzystania z wakacji. Według Wiceministra zarówno KNF i UOKiK otrzymały w tej sprawie zalecenia i będą stanowczo reagować na takie działania banków. Wraz z brakiem kryterium dochodowego pozwala to domniemywać, że skorzystanie z wakacji nie utrudni uzyskania nowego kredytu w przyszłości.

Na czym polegają wakacje kredytowe i jakie dają korzyści?
Wakacje kredytowe dają możliwość zawieszenia od sierpnia płatności 4 rat kredytu w roku 2022 i 4 rat w roku 2023. Zawieszeniu ulega część kapitałowa raty i jest przesuwana na koniec harmonogramu. W okresie korzystania z wakacji nie są naliczane odsetki. W tym miejscu przypominam, że odsetki są naliczane na bieżąco, na podstawie aktualnej kwoty kapitału do spłaty oraz aktualnego oprocentowania. Odsetki nie są naliczone z góry. W efekcie powoduje to znaczne zmniejszenie oprocentowania kredytu w roku 2022 i 2023 oraz średniej wysokości raty w tym okresie. Jak w praktyce wyglądają wakacje można zobaczyć w dołączonej tabelce. Można to też obliczyć samodzielnie w arkuszu kalkulacyjnym który przygotowałem.
Trzeba pamiętać, że w okresie korzystania z wakacji kredytowych nadal trzeba będzie opłacać ubezpieczenia i spełniać inne warunki umowy, takie jak wpływ na konto określonej kwoty itp.

Jak skorzystać z wakacji kredytowych?
Według ustawy należy złożyć wniosek wraz z oznaczeniem konsumenta, kredytodawcy, umowy, wskazaniem okresu lub okresów zawieszenia spłaty oraz oświadczeniem o przeznaczeniu kredytu na potrzeby mieszkaniowe w postaci pisemnej lub elektronicznej, w tym za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej. Bank ma 21 dni na potwierdzenie, jednak jego brak nie wpływa na rozpoczęcie zawieszenia spłaty kredytu.
Zwracam uwagę, że w części banków są już dostępne wnioski o wakacje. Nie są to jednak wnioski o zawieszenie spłaty wynikające z omawianej ustawy i mogą mieć różne skutki, takie jak zawieszenie spłaty kapitału, ale bez zawieszenia naliczania odsetek. Wspomniana ustawa wchodzi w życie 29 lipca 2022.
Przygotowałem przykładowy wzór wniosku.

Czy skorzystanie z wakacji kredytowych koliduje z funduszem wsparcia kredytobiorców?
W tej chwili nie ma informacji o tym, aby skorzystanie z wakacji kredytowych uniemożliwiało korzystanie z funduszu wsparcia kredytobiorców. Nie będzie to jednak możliwe w tych samych miesiącach.

Jak wakacje wpływają na terminy?
Art. 73 ust. 11 ustawy stanowi o przesunięciu terminów, są w tej chwili różne interpretacje jakich terminów będzie to dotyczyło. Według jednego ze stanowisk przesunięciu ulegną wszystkie terminy, według drugiego tylko terminy związane z harmonogramem spłaty.

Co zrobić ze wolnymi środkami na skutek skorzystania z wakacji kredytowych?
Jednym z lepszych rozwiązań jest przeznaczenie tych środków na nadpłatę kredytu. Skutki w przypadku nadpłaty wolnymi środkami w grudniu 2023 widoczne są w tabelce. Kalkulator umożliwia sprawdzenie różnych scenariuszy nadpłaty, najbardziej opłacalny to ten który polega na nadpłaceniu kredytu wolnym środkami powstałymi na skutek wakacji, a następnie regularnym nadpłacaniu lub skróceniu okresu kredytowania. Łącznie pozwala to oszczędzić nawet kilkaset tysięcy złotych.

Osoby chętne do samodzielnej lektury znajdą ustawę pod adresem https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20220001488/O/D20221488.pdf (art. 73, 74, 75 na stronach 35 i 36).

Disclaimer. Ustawa jeszcze nie weszła w życie. Nie ma do niej interpretacji i rozporządzeń. Powyższe podsumowanie jest efektem konsultacji z kilkoma prawnikami i pytań zadanych z kilkunastu bankom. Nie jest wykluczone, że na skutek wydania interpretacji, rozporządzeń, część artykułów ustawy będzie stosowana w inny sposób. Możliwe też, że poszczególne banki będą w różny sposób interpretowały treść ustawy.

Pobierz marcpol - Cześć, przygotowałem podsumowanie informacji o wakacjach kredytowych wynika...
źródło: comment_1658149991uvOlSUzoCf5dG30dIwsG4F.jpg
  • 240
@Trombe: gadałem dzisiaj z kolesiem z mbanku. Mówił, że ja ten moment nie można składać wniosku o wakacje kredytowe, ale od 29 lipca będzie to można zrobić elektronicznie i decyzja będzie w 5 min


@Mr_A: Bank nie musi wydawać żadnej decyzji. Wystarczy złożenie wniosku.

@marcpol: orientujesz się może czy jak żona ma jeden kredyt na nieruchomość A oraz wspólnie mamy drugi kredyt na nieruchomość B to możemy wziąć wakacje
@marcpol: a co z kredytami konsolidacyjnymi? Mam połączony hipoteczny i gotówkowy na remont, załapie się z czymś takim? Dodam że zabezpieczeniem całości jest nieruchomość.
@marcpol: nigdzie nie znalazłem informacji, czy nadpłacać można odrazu w sierpniu 22? w twoich symulacjach nadpłata jest dopiero w grudniu 23. Chodzi mi o sytuację, w której skladam wniosek o wakacje i normalnie płacę raty (w miesiącach gdzie ratę mam odroczoną)
A wiesz moze jak wygląda sprawa z MDM? Jak wyglądają tam informacje z terminami? Czy także ulegają wydłużeniu czy nie? Czy mając MDM można podciagnąć wakacje kredytowe (wydaje mi sie że tak, z tego co już się naczytałem).
Skorzystanie z wakacji jest możliwe również przy czasowo stałym oprocentowaniu. Realnie zmniejsza to oprocentowanie kredytu w tym okresie i daje duże korzyści w przypadku nadpłat wolnym środkami. Występują w tej chwili dwie interpretacje dotyczące terminów. Według jednej z nich przedłużeniu ulega tylko harmonogram, według drugiej wszystkie terminy w umowie.


Dzięki to poczekam na rozwinięcie sprawy i zapytam mój bank jak oni to widzą ;-)
@marcpol: a co z kredytami konsolidacyjnymi? Mam połączony hipoteczny i gotówkowy na remont, załapie się z czymś takim? Dodam że zabezpieczeniem całości jest nieruchomość.


@Lichu: Ustawa nic nie mówi na temat takich przypadków. Trzeba poczekać na interpretacje.

@marcpol: nigdzie nie znalazłem informacji, czy nadpłacać można odrazu w sierpniu 22? w twoich symulacjach nadpłata jest dopiero w grudniu 23. Chodzi mi o sytuację, w której skladam wniosek o wakacje i
Nie rozumiem dlaczego przy skumulowanej nadpłacie odsetki są większe niż przy nadpłacie co miesiąc do kwoty 2900. W moim przypadku nie mogę skrócić okresu spłaty, a jedynie obniżyć ratę nadplacajac.
@marcpol: Pytanie związane z karencją i transzami, poniekąd już wyjaśniłeś, ale u mnie to trochę dziwnie wygląda. Kredyt wypłacany w transzach, została ostatnia transza do wypłaty (na wykończenie mieszkania, po uprzednim wysłaniu zdjęć do banku, że jakieś prace remontowe zostały wykonane).
Jeżeli wezmę wakacje kredytowe to rozumiem, że tak czy siak mogę się starać o wypłatę tej transzy, ale co w sytuacji, jeżeli nie wyrobię się z wykończeniem mieszkania. Według umowy
@marcpol a jak w przypadku podpisania aneksu o przejście na okresowo stałe oprecntowanie? 27 lipca mam spotkanie w banku w celu podpisania i czy banki będą to traktować jak umowaę zawartą po 1 lipca czy po prostu jak zwykły aneks do umowy i będę mógł skorzystać z wakacji?
@marcpol: Czy jeżeli pobierasz wsparcie dla kredytobiorców to wakacje są problemem? Wg mnie nie powinno bo pieniądze tradiają na powiązane z kredytem hipotecznym subkonto. Czyli wakacje nie powinny mieć wpływu na to czy te pieniądze tam trafią czy nie, a jedynie na to czy opłacą ratę czy kapitał. Umowa nie zakazuje korzystania z wakacji, ustawa też nie definiuje, więc w sumie problemu być nie powinno, żeby wsparcie spłaciło kapitał.
Dzięki to poczekam na rozwinięcie sprawy i zapytam mój bank jak oni to widzą ;-)


@virusriddle: Niekoniecznie Twój bank będzie widział to prawidłowo. Być może wstępne interpretacje później ulegną zmianie.

A wiesz moze jak wygląda sprawa z MDM? Jak wyglądają tam informacje z terminami? Czy także ulegają wydłużeniu czy nie? Czy mając MDM można podciagnąć wakacje kredytowe (wydaje mi sie że tak, z tego co już się naczytałem).


@yaso: To