Wpis z mikrobloga

Mirki z #kredythipoteczny co wybrać? Zmniejszając ratę co miesiąc odczuwam mniejszą opłatę, a skracając okres kredytowania mogę potencjalnie oszczędzić odsetki ale stopy i inflacja mogą pójść w dół i tych pieniędzy nie będzie. Mogą też pójść do góry i pieniędzy będzie więcej...

Jakie argumenty macie za jednym albo drugim?

#pytanie

Nadpłacając kredyt lepiej

  • zmniejszać ratę 63.0% (97)
  • skracać okres kredytowania 37.0% (57)

Oddanych głosów: 154

  • 31
  • Odpowiedz
W obecnej sytuacji (wzrastających rat) żeby sovie ulżyć finansowo to chyba lepiej zmniejszać ratę. Z ekonomicznego punktu widzenia lepsza jest jednak drug opcja
  • Odpowiedz
@jarezz: Jak zmniejszysz rate to mozesz wicej odlozyc. Czyli w skrocie szybciej splacic.

Pytanie czy idzesz za owczym pedem czy jednak myslisz. jasne ze ogolnie to Cie drozej wyjdzie jak zmniejszysz rate a nie skrocisz czas splaty. Tylko pytanie czy serio to tak boli?

ja to traktuje bardziej jak ubezpieczenie. Wole ogolnie poniesc wieksze koszta kredytu ale placic taka rate ze sie nia nie przejmuje niz za caly kredyt zaplacic
  • Odpowiedz
@jarezz: zalezy na jakim etapie splacania jestes, w pierwszych 3 latach najbardziej korzystne jest skrocenie okresu, wynika to z faktu ze na poczatku 90% splacasz odsetek w racie, po skroceniu okresu - zaleznie od kwoty te proporcje sa duzo mniejsze, zmniejszajac rate kredytu - ale dla przykladu sam to zrobilem miesiac temu nadplacilem 1500 zl i zmniejszyło mi rate o 16 zl, nie odczuwalne zupelnie, natomiast skrócenie okresu to często
  • Odpowiedz
@jarezz: zmniejszać ratę i nadplacac płacąc taką kwotę jaką byś płacił gdybyś skrócił okres

I nie słuchać idiotów którzy zaraz tu zaczną wyliczać ile to nie zaoszczędzisz skracając okres xD
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@AndreaGreece: policzmy Twoje dane co podales, nadplacasz co miesiąc 1500zl, więc zmniejszając okres skrocisz o 12 lat kredyt. Jeśli zmniejszasz ratę to zmniejszysz odsetki do banku o 192zl (16x12). I w jednym i drugim przypadku, splaciles dokładnie tyle samo kapitału, ale w drugim przypadku zapłaciłeś o 192zl mniej odsetek.
  • Odpowiedz
@jarezz: Zmniejszaj ratę, ale za to zwiększaj kwoty nadpłat. W ten sposób docelowo skrócisz okres bo spłacisz całość przed czasem, za to jak się powinie noga to będziesz w stanie żyć bez pracy z mniejszymi ratami czy coś
Koszt identyczny jak przy skracaniu jeśli tylko nie masz prowizji za nadpłaty
  • Odpowiedz
wiem, że żeby odczuć zmniejszenie raty to kilkadziesiąt k pln trzeba wpłacić, 25k wpłaciłem i rata niecałe 180 czy 190 spadła


@jarezz: No to malo wiesz :P

Jesli do splaty zostalo Ci X i nadplacisz 1/2X to rata spadnie ci o (w przyblizeniu)
  • Odpowiedz
@Dpdp: mam 1% prowizji

@gorzki99: zostało mi 461k do spłaty więc 1/2 tej kwoty ciężko mi ndapłacić jednorazowo. tak jak mówiłem wpłaciłem 25k i rata spadła o kwotę, o którą podałem
  • Odpowiedz
@jarezz: w zależności jaka jest twoja obecna sytuacja finansowa i jakie to są kwoty nadpłat. Z perspektywy całkowitego kosztu kredytu, to bardziej opłaca się skracać okres kredytowania.
  • Odpowiedz
zostało mi 461k do spłaty więc 1/2 tej kwoty ciężko mi ndapłacić jednorazowo. tak jak mówiłem wpłaciłem 25k i rata spadła o kwotę, o którą podałem


@jarezz: Wplaciles 25k z 460k. Czyli ile? 5% 1% o by bylo 4,6k no to nawet nie 5%.

i sie dziwiz ze rata spadla o taki procent?

Bez urazy miras ale wez Ty poczytaj albo pogooglaj. Nadplaciles 5% a chcez zeby rata spadla o
  • Odpowiedz