Wpis z mikrobloga

Pytanko, czy zamrożona kwota raty, powiedzmy sierpniowej musi być w takiej samej kwocie spłacona później, czy może będzie ona powiększona lub zmniejszona o WIBOR jaki przypadnie na moment w którym przyjdzie nam ją spłacić (np. na WIBOR który przypadnie właściwie na koniec spłaty kredytu, bo rozumiem, że wtedy dochodzi do spłat tych wakacyjnych rat).

#kredythipoteczny #wakacjekredytowe
  • 7
@AlekGames: nie, rata przesuwa się na koniec i będzie ona zależna od obecnego oprocentowania. Ale lepiej, jak powedzmy 20% raty to kapitał i jak te 20% nadpłacisz w kolejnym miesiącu po zawieszeniu, to tej raty na koniec w ogóle nie masz, ot taki myk. Pozostałe 80% przeznaczasz na dowolny cel: nadpłata, budowanie poduszki finansowej, przepierdzielenie na byle co (najgorsza z opcji).
@uniQuee a jak mogę nadpłacać dopiero za 3 lata? to też się uda zrobić "Twój myk" po tych 3 latach?

z tego co zrozumiałem, to dzięki wakacjom mogę uciec przed ratą odsetkową o ile nadpłacę kapitał.

i ostatnie, czy banki będą podkładać aneksy pod nos?
@AlekGames: no właśnie to, co napisałam, to jest ucieczka przed ratą odsetkową, kapitał jest spłacany. Z każdym miesiącem spłacającym kredyt stosunek kapital/odsetki zmienia się na korzyść kapitału (ten rośnie), więc tak, za 3 lata możesz nadpłacić to, ale finalnie wyjdzie większa wartość nadpłaty na skrócenie o ten sam okres, co teraz + płacisz odsetki od tej części kapitału przez 3 lata.
@uniQuee: @AlekGames: Nie przesuwa Ci się nic na koniec okresu, a czas kredytowania jest po prostu "zatrzymany". Jak na dzisiaj masz wciąż 200 rat do spłaty, to nadal będzie za te 4 miesiące 200 rat do spłaty, a część odsetkowa jest zawsze w danym momencie liczona od pozostałego do spłaty kapitału. Jak po drodze wypadnie Ci aktualizacja oprocentowania, to wysokość raty się zmieni. Jak nie, to nie.
@uniQuee sorki, ale nie zrozumiałem tego fragmentu "ale finalnie wyjdzie większa wartość nadpłaty na skrócenie o ten sam okres, co teraz + płacisz odsetki od tej części kapitału przez 3 lata."

Chcialbym za 3-5 lat spłacić cały kredyt, który obecnie mam ze zmienna stopą. Czy mi sie oplaca brać te wakacje? Prosze o zsyntetyzowanie do odpowiedzi - tak/nie
@Boczka: nie płacąc raty przez wakacje kredytowe przesuwa się to na koniec kredytu, czyli dokładnie to samo napisałam, co Ty :) ktoś ma raty do marca 2040, to biorąc wakacje np. na 3 miesiące będzie miał kredyt do czerwca 2040. Raty się przesuwają w czasie o 3 miesiące. Oczywistym jest, że rata zawieszona ze stosunkiem kapitału/odsetek dajmy na to 10/90 nie będzie ratą na końcu, tylko najbliższą płaconą. To założyłam, że
@uniQuee dzięki, czyli wychodzi z tego, ze oplaca mi sie wziąć wakacje, bo nawet jak nie zmniejsze kwoty zadłużenia nadpłatą (bo niestety wedlug umowy nie mogę wcześniej zacząć nadplacac bez dodatkowych oplat niz przed upływem 3 lat), to przynajmniej skrócę okres po krotym bede mogl (według mojej umowy) zaczac nadpłacać (bez ponoszenia dodatkowych kosztów). Z obecnych 36 miesięcy, skrócę to do 28 (czyli 8 miesiecy kredytowych).